Digilogue Summit '22

Digilogue Summit ‘22, Teknolojik Gelişmelerin Işığında Yaratmak” başlığı altında hızla gelişen teknolojinin, yaratmak ve üretmek kavramları üzerindeki etkilerini sorguluyor ve disiplinlerarası diyaloglar geliştirmeyi hedefliyor.

Location

Zorlu PSM & Sky Lounge Youtube

Date

20 - 21 Ekim

Tags

Zorlu Holding’in DNA’sında yer alan inovasyon, teknoloji ve tasarım kavramları ile Zorlu Performans Sanatları Merkezi’nin dijital sanata olan yenilikçi yaklaşımını somutlaştıran Digilogue platformu; “dijital dönüşüm” ekseninde etkileşim, keşif ve farkındalık yaratmak üzere her sene düzenlediği Digilogue Summit’i; Zorlu PSM çatısı altında beşinci kez gerçekleştiriyor.

AI, Metaverse, NFT, Web 3.0 gibi çağımızın teknolojilerinin farklı disiplinler aracılığı ile yaratıcı endüstriler üzerindeki etkisini irdeleyecek Digilogue Summit ’22, bu alanlarda üreten, öğreten ve araştıran birçok öncü ismi de 20-21 Ekim 2022 tarihlerinde Zorlu PSM’de ağırlamaya hazırlanıyor.

KAYDOL

ETKİNLİKLER

Digilogue Summit’in bu sene düzenleyeceği panellerin arasında, sanatsal araştırma ve üretimi, insan-teknoloji ilişkilerinin teorik ve pratik boyutlarına odaklanan akademisyen ve sanatçı Selçuk Artut, sanat ve etkileşim tasarımı arasındaki alanda çalışırken, ortaya çıkan dijital teknolojilerin yaratıcı potansiyellerini keşfetmek için algoritmalar, kodlama ve makine öğrenimi kullanan yaratıcı kodlayıcı ve ML sanatçısı Andreas Refsgaard, özellikle insanın sanat ve yaratıcılık algısı ile ilgilenen, makinelerin bu süreçleri artırabileceği veya taklit edebileceği yöntemleri araştıran sanatçı Mario Klingemann, metin ve teknolojinin kesişimini araştıran birinci nesil Kalmyk Amerikalı şair, sanatçı ve yapay zeka araştırmacısı Sasha Stiles’in yer alacağı Yapay Zeka ve Geleceğin Yaratıcı İnsan Potansiyeli başlıklı panelde; paralel gerçeklik üzerine gelecek teorileri ele alınacak. Yapay zeka teknolojisinin günümüz dünyasında yaratıcılara ve sanatçılara sunduğu
yeni yollar ve fırsatların irdeleneceği konuşma, insan bilinci ve yapımı ürünlerle süren paralel gerçekler üzerine yeni bakış açıları ortaya koyacak.

 

Responsive image
Responsive image

İnsanlık için her zaman merak uyandıran ve büyüleyici bir kavram olan sanal gerçeklik, son yıllarda Metaverse konseptiyle hayatlarımıza dahil olmaya başladı. Metaverse insanlara dijital bir gerçeklik içinde varolma sansını sunarken, karakterini ve kişiliğini kendi tanımlama özgürlüğünü de sunuyor. Bu sanal gerçeklik dünyasında insan davranışının inceleneceği Metaverse'de İnsan Davranışı panelinde dijital sanatı ve davranış psikolojisini yakından takip eden akademisyen Levent Erden, CGI ve yapay zekayla çalışan görsel sanatçı ve yönetmen Enes Güç ve daha güvenli bir sanal dünya için çalışmalar yürüten ve Metaverse danışmanlığı yapan Nina Jane Patel yer alacak. Panelde insan davranışının sanal gerçeklik ortamına adaptasyon süreci, sanal ortamlarda değişen insan davranışları ve bu sanal ortamların geleceğinin tartışılacağı konuşmalar gerçekleşecek.

Web 3.0’ın görsel sanatlar alanında hayatımıza kattıkları öne çıksa da sanatın birçok alanında farklı değişimlere yol açtığı göz ardı edilemez. Bu alanlardan biri ise müzik. Yıllar boyu gelişmenin, evrilmenin ve izleyiciye ulaşmanın farklı bir yolunu bulan müzik, Web 3.0 ile yeni bir dağıtım modeline mi geçiyor? Sektörden farklı isimlerin yer alacağı ‘Web 3.0 ve Müzik Endüstrisinin Yeni Çağı’ panelinde müzik endüstrisinin Web 3.0 ile yaşadığı değişimler bu değişimlerin sektör üreticilerinin üzerindeki etkisi konuşulacak.

Responsive image
Responsive image

Günümüzde kulağa progresif bir kavram gibi gelen yaratma eylemi, son yıllarda beraberinde getirdiği yıkımlarla da çok konuşuluyor. İnsanoğlu kendi yararına üretmeye ve yaratmaya devam ederken, doğadan almaya ve doğal olanı yıkmaya devam ediyor. Sanat ve sanatın yaratım süreci de bir istisna değil. Sürdürülebilirlik konusuna odaklanacak olan ve sosyal inovasyon platformu İmece’nin moderatörlüğünde gerçekleşecek olan Yeşil Yaşama Sanatı: Yeşil Bir Ayak İzi Küratörlüğü panelinde sanatçılar ve yaratıcılar olarak yeşil bir ayak izi oluşturmanın önemi ve incelikleri tartışılacak. İmece lab yöneticisi Zeynep Çelik, sanatçı Meltem Şahin ve sanatında ekonomi ile doğa arasındaki kesişmeleri ele alan sanatçı Elmas Deniz ile birlikte gerçekleşecek panelde üretirken daha sürdürülebilir bir yaklaşım nasıl olmalı sorusu ve daha sürdürülebilir bir sanat için yeni yollar keşfetmeye odaklanacak.

Panellerin yanı sıra, iki günlük bir programla Zorlu PSM’de gerçekleşecek olan Digilogue Summit, üç farklı Masterclass’a da ev sahipliği yapacak. Panelistler arasında yer alan Andreas Refsgaard, “Eğlenceli Makine Öğrenimi” isimli masterclass’inde, makine öğreniminin, sanatsal pratiğin ayrılmaz bir parçası haline gelişini ve bu araç ve tekniklerin sonsuz yaratıcı olanaklara sahip, vazgeçilmez bir fırsat olduğunu gösterecek.

Responsive image
Responsive image

SALT ekibi tarafından gerçekleştirilecek bir diğer masterclass kapsamında ise SALT’ın Türkiye sanat tarihine ilişkin araştırmaları kapsamında yürütülen “Performans Arşivi” projesinin fikirden uygulamaya tüm süreci ve bu süreç içerisinde teknolojinin rolü anlatılacak. Programın bir diğer masterclass’ı ise Gate 27 tarafından desteklenen Ayvalık’taki Zanaatkarlık projesine imza atan küratör Lydia Chatziiakovou ve sanatçı Bilal Yılmaz tarafından yürütülecek ve sanatın bilgi aktarımındaki yerini irdeleyecek.

Digilogue Summit programı kapsamında , film ve televizyon endüstrisi için hayali geleceğimizin şehirlerini, mekanlarını ve sahnelerini görselleştiren mimar ve yönetmen Liam Young’ın ‘Planet City and the Return of Global Wilderness’ adlı canlı performansı yer alacak. İnsanoğlu yüzyıllarca süren kolonizasyon, küreselleşme ve bitmeyen ekonomik çıkarmanın ardından, dünyayı hücre ölçeğinden tektonik plakaya kadar yeniden yarattı. 10 milyar insanın dünyanın geri kalanını küresel ölçekli bir vahşi doğaya teslim ettiği ve dünyanın tüm nüfusu için hayali bir şehirde bir bilim kurgu safarisindeki yaşamı ele alınacak.

Responsive image
Responsive image

‘The Blue Dot’ internet çevresinde örülmüş ekolojik ve epistemolojik ağlar üzerine spekülasyonları ele alırken, kullanıcıların dijital sunucularla etkileşiminin gerçek zamanlı bir işaretini temsil edecek. Aynı zamanda film boyunca Dünya gezegenini ve okyanusları, internet için görsel bir metafor olarak sunulacak.

Uzun vadeli araştırma sürece ve deneysel filmlerin ardından ‘Models for Environmental Literacy’ kısa filminde yapay zekaların alternatif bir çevre algısına nasıl sahip olabileceğini spekülatif bir şekilde gösterilecek.

Responsive image

Digilogue Summit için tüm gelişmeleri Digilogue ve Zorlu PSM Instagram sayfalarından takip edebilirsiniz.

Etkinliklere kayıt olmak için linke tıklayınız.

Digilogue