Narrow, Nonotak

Digilogue’un 2018’deki ilk sergisi; görsel sanat ve performans projeleri kollektifi Nonotak’ın “Narrow” başlıklı enstalasyonu.

Zorlu Performans Sanatları Merkezi’nde yer alan Digilogue Space’te 29 Mart – 29 Mayıs tarihlerinde gösterimde olacak!

Location

Zorlu PSM

Date

10 May 2018

Sonar İstanbul kapsamında gösterimde olacak sergi, 29 Mart’ta kollektifin kurucuları görsel sanatçı Noemi Schipfer ve müzisyen, mimar Takami Nakamoto’nun katılımıyla ve ikilinin PSM Led Ekran’da gerçekleştireceği canlı performansıyla açılacak.

Karo yapılandırmalı, çoklu, güçlü pikselli ve adreslenebilir LEDler sunan enstalasyon, onlarca metreye yayılarak bir odayı kaplıyor. Uzun mesafede mükemmel hizalanan çok sayıda karo sayesinde izleyiciler, Nonotak’ın ayrıntılı ışık ve ses programlamasına ve geniş boyutlarda bir alan incelemesine tanıklık edecek.

Geçtiğimiz sene Sonar İstanbul’da Shiro başlıklı performansı ile büyük beğeni toplayan Nonotak, Narrow ile yeniden İstanbullu takipçileri ile buluşmaya hazırlanıyor.

Nonotak Studio olarak da bilinen Nonotak, bir görsel sanat ve performans projeleri kollektifidir. Görsel sanatçı Noemi Schipfer ve müzisyen, mimar Takami Nakamoto liderliğinde, mimar Bigoni-Mortemard’ın Paris’teki bir devlet binasının lobisi için büyük ölçekli bir duvar resmi talep etmesiyle kurulan Nonotak, bugün ses ve ışık enstalasyonları ve sahne performanslarıyla çalışmaktadır.

Nakamoto’nun zaman ve mekanda ses kullanımına gösterdiği özen ile Schipfer’in kinetik görselliğe sahip geometrik illüstrasyonlarını bir araya getiriyor.

Nonotak’ın adını duyurduğu bir diğer alan ise mekan ve performans özelinde kurguladıkları teknolojileri, enstalasyonlarına katarak gündelik hayatın teknolojilerini sahnede umulmadık biçimlerde seyircinin karşısına çıkarmasıdır. Nonotak’ın büyük rağbet gören enstalasyon çalışması “Daydream V2” 2013 yılında Prix Cube ödülüne aday gösterilmiştir. Aynı zamanda enstalasyon, ADC Young Guns ödülünü 2016 yılında kazanmıştır. Nonotak, 2016 yılında Forbes dergisinin “30 Yaş Altı 30 Avrupalı Sanatçı” listesinde yer almıştır. 2013 yılında Nakamoto ve Schipfer ünlü Fransız modaevi Hermés ile yaptığı işbirliği “Light Excursions” isimli vitrin enstalasyonu, Hermés’in İstanbul mağazasında ve Galeries Lafayette Paris’teki Hermés merkezinde sergilenmiştir.  2016 yılı Haziran ayında ise Nonotak, bugüne kadar tasarladıkları en büyük proje “Hoshi” için kolları sıvadı. Vice Media “The Creators Project” ve Toyota tarafından sunulan eser; New York, Chicago ve Los Angeles’da gösterildi. Eserin varyasyonlarından biri olan “Highline” ise 2016 boyunca Shiro isimli performans gösterisi ile beraber Houston Day For Night’da gösterildi. “Hoshi” aynı zamanda DJ Snake’in “The Half” isimli parçasının klibinde de gösterildi. Young Thug, Swizz Beatz ve Jeremih’in de boy gösterdiği Director X imzalı klip büyük ses getirdi. 2017 yılında Nonotak, İngiliz yönetmen Sean Ellis ve ünlü modacı Stella McCartney ile bir kısa film projesinde bir araya geldi. Oyuncu Cillian Murphy’nin yer aldığı filmin müziklerini de Paul McCartney üstlendi.

 

Digilogue