Sonar İstanbul 2020

Müzik ve teknolojinin kusursuz uyumunu yansıtan Sónar Festival’in İstanbul edisyonu dördüncü senesinde Digilogue’un desteğini yine yanına alıyor. Digilogue’un Sónar’daki Ayak İzlerini Takip Edin!

Müzik ve teknolojinin kusursuz uyumunu yansıtan Sónar Festival’in İstanbul edisyonu dördüncü senesinde Digilogue’un desteğini yine yanına alıyor.

Location

Zorlu PSM

Date

6-7 Mart 2020

Festivalin AV şovlarını ve geleceğin teknolojisini yaratıcılıkla buluşturan bir dizi etkinliğini sahiplenen Sónar+D İstanbul’un kürasyonunu Digilogue Artistik Direktörü Lalin Akalan üstleniyor. Digilogue’un tüm yıl boyunca yaptığı çalışmalarının bir yansıması niteliğindeki Sónar+D, festivalin gündüz programını üstleniyor. Zorlu PSM’deki Digilogue Space, Sky Lounge ve Meydan Fuaye alanlarında gerçekleşecek Sónar+D; teknolojinin farklı disiplinlerle etkileşimini yansıtan interaktif enstalasyonlardan sanatçı konuşmalarına 70 farklı etkinliği sahipleniyor.

Lalin Akalan küratörlüğünde hazırlan Sónar+D İstanbul; bir bakıma, Digilogue’un yıl boyunca yaratıcı endüstrilerle ortaklaşa sürdüğü deneysel iş birliklerin de yansıması. Teknolojinin sanat ile birleşince geleceği nasıl şekillendirdiğine gerek düzenlediği atölye ve sergiler gerekse söyleşilerle bir kez daha şahit oluyoruz.

Yeni dünyanın sanatçıları ve bilim insanlarının hayal dünyasının sınırsızlığını görsel ve işitsel bir şekilde deneyimliyoruz. Yeni müzik teknolojileriyle tanışırken yapay zekanın işitsel dünyada yarattığı ve sanatsal bir forma nasıl hayat verdiğini görme imkanına sahip oluyoruz. Varlığını festivaller, akademik bünyeler ve teknoloji alanları içerisinde sürdüren Digilogue, Sónar+D İstanbul’un bu özel programının gelişiminde en büyük katkıyı sunuyor.

Uluslararası bir kongre niteliğine sahip olan Sónar+D İstanbul’da kendi yazılımlarını yaratan ekiplerin deneyim ve atmosfer odaklı pek çok sıra dışı görsel-işitsel performansı gerçek zamanlı olarak Zorlu PSM’nin sahnelerinde yerini alıyor. Sadece bir elektronik müzik festivalinden ibaret olmayan Sónar’da ‘keşif’ kelimesinin gücü ile çizgilerin dışına çıkarak sanat üreten iş birlikleri Sónar+D’de gerçekleşiyor.

Bu yıl ön plana çıkan çalışmaların ise temelini artırılmış gerçeklik oluşturuyor. Sky Lounge dev bir gerçeklik alanına dönüştürülerek festivalin içerisinde başka bir dünyanın içinde gibi hissedilecek. Yeni medya sanatının lokal sahnesinin sanatçılarını destekleyip kapılarını açan Sónar+D, dijital mirasın da altını çiziyor. ‘Göbeklitepe VR Experience’ ve ‘Osman Hamdi Bey’in Dünyasına Yolculuk’ çalışmaları, dünün ışığını bugüne dijital olarak yansımasını sağlayacak.

Sónar+D İstanbul hakkında daha fazla bilgi için tıklayın!

 

Sónar İstanbul’un, iki güne yayılan gece programı ise; AV şovların ve performans sanatlarının baskın olduğu bir akışta ilerliyor. Kelly Moran, Max Cooper, Darren Cunnigham gibi müzik ve teknoloji birlikteliğini çarpıcı bir dilde yansıtan isimler gece programında öne çıkıyor. Hiroaki Umeda, performansın sınırlarının teknoloji ile nasıl zorlandığını tek kişilik gösterisi Intensional Particle ile orataya koyuyor. Umeda, Intensional Particle’da uzay boşluğundaki parçacıkları statik moleküller olarak görmek yerine aktif partiküller olarak algılamayı tercih ediyor ve uzay boşluğunda parçacıkların özlerini görselleştiriyor. Festivalin en dikkat çekici alanlarından biri olan Sonar Screen il günden beri Digilogue’un desteklediği performanslarla tüm katılımcıları kucaklayan bir deneyimi ortaya koyuyor. Bu sahnede iki gece üst üste sergilenen Live Choir performansı ise Lalin Akalan kürasyonunda Chromas Korosu, Tolga Böyük, Amir Ahmadoghlu ve Ece Özalp tarafından ortaya çıkarılan bir görsel-işitsel tecrübedir. Kanye West’in Pazar Ayinlerinden ve Gospel müziğinden ilham alınarak tasarlanan performans Sonar Istanbul’un merkezindeki fuaye alanına görkemli bir kolektif ruh bırakıyor. İnsanlık ve birliktelikten gelen duygularla hepimizin kalbini açmaya biraz açmaya ihtiyacı var.

Teknolojinin dipsiz dünyası müzik ile birleşince nasıl harikalar yarattığına dört senedir Sónar İstanbul ile şahit oluyoruz, 2021’de yeniden görüşmek üzere…

 

Deneyime Katıl

Etkinlik Programları

Responsive image

Sonar Istanbul 2020

Etkinlik Programı

İki gün boyunca sürecek etkinlikte konuşmalar, demolar, atölyeler, teknoloji gösterileri ve sergiler, üç boyutlu deneyimler, bire bir mentorluk, topluluk buluşmaları ve çok daha fazlası yer alacak. Etkinlik Programını İndir

Sonar Istanbul+D 2020

Etkinlik Programı

İki gün boyunca sürecek etkinlikte konuşmalar, demolar, atölyeler, teknoloji gösterileri ve sergiler, üç boyutlu deneyimler, bire bir mentorluk, topluluk buluşmaları ve çok daha fazlası yer alacak. Etkinlik Programını İndir

Responsive image
Digilogue