Salt’ın Türkiye sanat tarihi araştırmalarını kapsayan “Performans Arşivi” projesinin süreci ve teknolojinin rölü anlatılacak.

Zorlu PSM Sky Lounge

20 Ekim - 16:15

Tags

Salt Araştırma ve Programlar ekibinden Amira Akbıyıkoğlu Sezin Romi ve Fatma Çolakoğlu’nun katılımıyla gerçekleşecek sohbette kurumun 2020’den bu yana yürüttüğü Türkiye’de performans araştırmasına odaklanılacak. Arşiv, sergi ve web sitesi üzerinden sunulan projenin çıkış noktası, arşivlerin nasıl derlendiği ve erişime açılacağı, Sahnede 90’lar sergisine katkısı ele alınacak. Arşivci ve programcı perspektifinden sürecin tartışmaya açılacağı sohbette araştırmanın görselleştirilmesi, performansın kayıt altına alınması ve dijitalleştirilen arşivlerin yeni bir web sitesinde bir araya getirilmesi ile Salt Araştırma’da kamuya açılma süreçleri değerlendirilecek.

KONUŞMACILAR

Sezin Romi

Salt Kütüphane ve Arşiv Yönetmeni

Salt’ın Kütüphane ve Arşiv Yönetmenidir. Salt Araştırma’daki kütüphane çalışmalarının yanı sıra sanat arşivlerinin araştırma ve erişime açılması için gerekli süreçleri yürütmektedir. Salt’ın Türkiye sanat araştırmaları kapsamında gerçekleştirdiği çeşitli projelerde çalışan Romi, bu projelerin araştırma ve görselleştirmesinde yer aldı: O zamanlar konuşuyorduk (2012-2013), İngiltere’den Sevgilerle, İsmail Saray (2014-2015), İdealist Mektep, Üretken Atölye (2018-2019), Resim ve Heykel Müzeleri Derneği Tarihi (2022), Türkiye Performans Araştırması 1984-1999 (2022). Aralarında O zamanlar konuşuyorduk (2013), İpek Duben Yazı ve Söyleşileri 1978-2010 (2016) ile Mütevazı Bir Miras – Nilgün Özayten Kitabı‘nın (2013) bulunduğu e-yayınları yayıma hazırlayan Romi, İsmail Saray (2018) kitabının eş editörüdür.

Responsive image
Responsive image

Amira Akbıyıkoğlu

Salt Program Sorumlusu

Amira Akbıyıkoğlu, 2018’den beri Salt’ta programlar sorumlusu olarak görev yapmaktadır. Nur Koçak’ın Mutluluk Resimlerimiz (2019) sergisini sanat tarihçisi Ahu Antmen, Ardışık sergilerini (2021) küratör Farah Aksoy ile programladı. İpek Duben'in Ten, Beden, Ben sergisinde Vasıf Kortun, Farah Aksoy ve Sezin Romi ile birlikte çalıştı. Son dönem çalışmaları arasında, 1990’lar Türkiyesi’nin kültürel ortamı ile sanat üretimlerini sahne ve performans kavramları üzerinden inceleyen Sahnede 90’lar sergisi ve Türkiye Performans Araştırması 1984-1999 bulunmaktadır.

Fatma Çolakoğlu

Salt Araştırma ve Programlar Yardımcı Direktörü

Fatma Çolakoğlu, İstanbul’un kültür ve sanat alanında on beş yılı aşkın süredir çalışıyor. Salt’’ta üç buçuk yılı aşkın süre Araştırma ve Programlar Yardımcı Direktörlük görevini yürüten Çolakoğlu, Araştırma ve Programlar Direktörlüğünü Şubat 2022’de üstlendi. ABD’nin Boston şehrinde bulunan Emerson College’de film yönetmenliği ve sinema tarihi dallarında lisans eğitimini tamamladıktan sonra, yüksek lisansını İngiltere’deki University of London, Goldsmiths College’da tiyatro yönetmenliği üzerine yaptı. 2005 yılında İstanbul Modern’in sinema departmanını kurdu ve 2008’in başlarına kadar kurumun programlama sorumluluklarının yanı sıra bölümün idari yöneticiliğini üstlendi. Ardından Suna ve İnan Kıraç Vakfı Pera Müzesi ve İstanbul Araştırmaları Enstitüsü’nde kamu programları ile iletişim alanlarında on yılı aşkın yöneticilik görevlerini yürüttü. Pera Müzesi’nin aylık film ve video programı olan “Pera Film” bölümünü kurdu ve aynı zamanda kurumun güncel sergi projelerinde küratör ve proje koordinatörlüğü yaptı. 2020 Berlin Film Festivali, Berlinale’ye Uluslararası Kısa Film Jüri üyesi olarak davet edildikten sonra, 2021’de Almanya’nın Bonn şehrinde düzenlenen 18. Videonale programlarına katıldı.

Responsive image

Videos

Digilogue