AltCity: Istanbul Residency

AltCity İstanbul, dijital sanatları odağına alarak; Türkiye’deki sanatçıların üretme becerilerini ve bu konudaki iş birliği potansiyellerini arttırmayı amaçlıyor.

Location

Zorlu PSM

13 Ekim - 5 Kasım 2018

10 May 2018

British Council tarafından dünyanın farklı kentlerinde gerçekleştirilen dijital sanat projesi AltCity, Digilogue’un yaratıcı işbirliğiyle İstanbul’daki yerini aldı. British Council ve Digilogue, Sanat grubu Squidsoup liderliğinde farklı disiplinlerden 12 sanatçıyı bir AltCity Istanbul 2 haftalık, residency programı kapsamında İstanbul’un kaotik şehir yapısını teknolojik destekli işler üzerinden anlatan bir çalışma yürüttü. Bu çalışmalar sonucunda ortaya çıkan “Across The Line” başlıklı sergi; karma medya, enstelasyon, kod, ışık, heykel ve mekanik uygulamalar üzerinden yeni bir denge ve uyum anlayışını artıran kolektif bir çalışma ortaya koyuyor.

AltCity İstanbul, dijital sanatları odağına alarak; Türkiye’deki sanatçıların üretme becerilerini ve bu konudaki iş birliği potansiyellerini arttırmayı amaçlıyor. Kolektif eğitim süreci kapsamında; alanın öncü isimleri, seçilen katılımcılara özel ve halka açık programlarla teknoloji odaklı düşünme ve üretim süreçlerini destekleyen bir dizi panel, konuşma ve eğitim programı gerçekleştirecek. AltCity İstanbul’un yapımcılığını Salford Quays merkezli dijital sanat programcıları Quays Culture, sanatsal yönetimini ise özellikle ışık sanatlarında uzmanlaşan Birleşik Krallık merkezli dijital sanat grubu Squidsoup üstleniyor.

23 Ekim – 5 Kasım tarihleri arasında Zorlu PSM Sky Lounge’ta yürütülecek program kapsamında; 24 Ekim Salı günü saat 19:00’da Squidsoup bünyesinde çalışmalarını yürüten Sanatçı, Tasarımcı ve Araştırmacı Anthony Rowe ve Liam Birtles, Quays Culture Dijatal Sanatlar Program Yönetecisi Lucy Dusgate ve Digilogue Artistic Direktörü Lalin Akalın katılımıyla “Dijital Sanatlara Erişim” başlıklı bir konuşma gerçekleştirecek. Birleşik Krallık ve Türkiye’de dijital sanatın kültür sektörü üzerine olan etkisini irdeleneceği dışarıya açık konuşmayı, British Council Türkiye Facebook hesabı üzerinden canlı yayın ile takip etmek de mümkün.

British Council tarafından dünyanın farklı kentlerinde gerçekleştirilen dijital sanat projesi AltCity, Digi.logue’un yaratıcı işbirliğiyle İstanbul’daki yerini aldı

Talk

Programın da temelini oluşturan “Dijital ve İnteraktif Medya Deneyimleri Nasıl Yaratılır? ” konusu, 1 Kasım Çarşamba günü saat 19:00‘da Anthony Rowe, tarafından gerçekleştirilecek dışarıya açık bir konuşma ile irdelenirken; sanat ve teknolojinin birlikteliği üzerine yeni olanaklar yaratmak isteyen herkesin zihnindeki soru işaretlerine yeni cevaplar üretilecek.

Residency

British Council tarafından dünya çapında çeşitli şehirlerde yerel sanatçıları bir araya getirerek, yaratıcı teknolojilerin kullanımı üzerine yeni yöntemler ve yeni deneyimler kazanırmayı hedefleyen program kapsamında Residency sürecine katılan 12 katılımcı; iki hafta boyunca sürecek atölye çalışmasında dijital dünyanın sanat üzerindeki imkanlarını keşfedecek.

Sergi

Yaratıcı bir sanat üretimi süreci deneyimleyecek katılımcıların 2 hafta’lık eğitim süreci sonunda ortaya çıkardığı eserler, Zorlu Performans Sanatları Merkezi’nde yer alan Digi.logue Space’te aynı isimli bir sergi ile gösterimde olacak.

Dinamik programı ile AltCity İstanbul; şehir, sanat ve teknoloji ilişkisini yeniden değerlendireceğiniz deneyimler sunuyor.

Digilogue