Sonar İstanbul 2021

Müzik ve teknolojinin kusursuz uyumunu yansıtan Sónar Festival’in İstanbul edisyonu beşinci senesinde Digilogue’un desteğini yine yanına alıyor. Digilogue’un Sónar’daki Ayak İzlerini Takip Edin!

Müzik ve teknolojinin kusursuz uyumunu yansıtan Sónar Festival’in İstanbul edisyonu beşinci senesinde Digilogue’un desteğini yine yanına alıyor.

Location

Zorlu PSM

Date

2-3 Ekim 2021

Tags

Geleceğin teknolojisini yaratıcılıkla buluşturan bir dizi etkinliğini sahiplenen Sónar+D İstanbul’un kürasyonunu Digilogue Artistik Direktörü Lalin Akalan üstlendi. Zorlu PSM’deki Sky Lounge, Meydan Fuaye ve Sonar Hall’da gerçekleşen Sonar +D birçok panel ve AV performansına ev sahipliği yaptı.

Teknolojinin günümüz dünyasını şekillendirdiği bu dönemde, hayal dünyasının sınırlarını bir tarafa koyuyor, yaratıcılık ve dijitalin iç içe geçtiği Sonar+D kapsamında müzik-görsel medya şölenini bir arada görüyoruz. Bu seneki program, gerçekliğin boyutlarını sorgulatan pek çok görsel şova ev sahipliği yaptı. Bunlardan biri Gurur Gelen, Barış Büyükyıldırım ve Erdal İnci’nin sesin fizikselliği ile hareket arasındaki bağlantıları arasındaki ilişkiyi gözler önüne seren Justintonic’ti. Buna benzer olan aynı etkiyi uyandıran Ecem Dilan Köse’nin Human performansı, Kerem Altaylar ve Katran’ın Algorave İstanbul’u, Karakter ve Motus Lumina iş birliğindeki Introversion da adının anlamı gibi içsel düşünce kalıplarımızı ve duygusal dalgalanmalardan ilham aldı. Zeliha Doğusan’ın Rogue çalışması ve sanal ses ve ışık evreni yaratan Zo, festivalin akılda kalan şovlarından birkaç tanesi.

Sónar+D İstanbul AV performansları hakkında daha fazla bilgi için tıklayın!

Sónar+D’nin Pazar gününe yayılan ve birbirinden değerli konuşmacıları ağırlayan panelleri de en az görsel şovları kadar konuşulmayı hak ediyor. Yeni medya platformu Aposto!’nun CEO’su Orhun Canca ve Aposto! ekibinden ve müzik yazarı Taner Tuna, 21. yüzyılda medyanın hayatımızda ne anlama geldiğini anlatırken, gittikçe burun buruna geldiğimiz iklim krizinin ciddiyetini Mercado’nun son sayısının temasından adını alan “Sustainable Mind” (Sürdürülebilir Zihin) başlıklı panelde derginin kurucularından Tunahan Mert Topuz ve Yağız Genç moderatörlüğünde sürdürülebilir çalışmalara imza atan pek çok yaratıcıyı aynı konuşmada buluşturdu. Doğa-insan ilişkisinin derinlemesine işlendiği birçok konuşma dışında bir diğer ele alınan konu kripto sanat ve NFT’ydi. Birkaç sene önce çoğumuzun kelime anlamını bilmediği pandemi de özellikle Pandemi Sonrası Sanatsal Yaklaşımlar başlığı adı altında incelendi. We Are Europe ekibinin katılımıyla gerçekleşen “Shifting Artistic Practices” (Değişen Sanatsal Uygulamalar) adlı panel sanatçıların bu süreçteki deneyimlerine odaklandı.

Sónar+D İstanbul panelleri hakkında daha fazla bilgi için tıklayın!

Deneyime Katıl

Etkinlik Programları

Responsive image

Sonar Istanbul 2021

Etkinlik Programı

İki gün boyunca sürecek etkinlikte konuşmalar, atölyeler, teknoloji gösterileri ve sergiler, üç boyutlu deneyimler, bire bir mentorluk, topluluk buluşmaları ve çok daha fazlası yer alacak.

Digilogue