Sonar Istanbul 2017

Sıra dışı bir müzik ve festival deneyimi yaşamak isteyen elektronik müzik severler için dünyanın en prestijli elektronik müzik, yaratıcılık ve teknoloji festivali olan Sonar Festivali, Digilogue co-sponsorluğunda Türkiye’de ilk kez Zorlu Performans Sanatları Merkezi’nde düzenlendi.

Digilogue yaratıcılığı teknoloji ile besleyen ve kültürel etkileşimi esas alan Sonar+D’nin ana sponsoru.

Location

Zorlu PSM

Date

9-10 May 2018

Charm Music işbirliği ve Digilogue co-sponsorluğunda düzenlenen Sónar Istanbul, müzik, yaratıcılık ve teknolojiyi buluşturan benzersiz bir festival deneyimi ile ilk kez Zorlu Performans Sanatları Merkezi’nde gerçekleşti. Şimdiye dek dünyanın 29 farklı şehrinde 53 kez düzenlenen festival, İstanbul’da elektronik müziğin başarılı isimlerini ağırladı. “The Immediate Future” ( Yakın Gelecek) teması adı altında tamamen İstanbul’a özel bir kurgu ile iki gün boyunca katılımcılara bir festivalden çok daha fazlasını yaşatıyor.

iki gün boyunca  yaklaşık 10.000 kişiye ses, ışık, müzik ve yaratıcılığın bir araya geldiği çok katmanlı bir program sundu. Elektronik müziğin önemli isimlerinin performanslarının yanı sıra gelecek görüşlü konuşmalara, inovatif workshop’lara ve sorgulayıcı sergilere yer veren, Digi.logue sponsorluğunda gerçekleşen Sónar+D bölümüyle ilgi çeken Sónar Istanbul, müziği, yaratıcılığı ve teknoloiyi odağına aldı.

Sónar +D kapsamında gerçekleşen görsel-işitsel gösterilerde NONOTAK, Cem+Rg Modular Live visuals by NOS ve Atay İlgün’ün Aesthetic Animism’i dikkat çekerken, Sónar Istanbul kapsamında 3 ayrı sahnede daha gerçekleşen gösterilerden Weval, HVOB, Kode9, Roisin Murphy ve Nina Kraviz’in sahne performansları büyük beğeni topladı.

İlk senesinde İstanbullu takipçilerinden büyük beğeni gören Sónar, teknoloji, müzik ve sanatın keşimi noktasında, yeni deneyim alanlarına olanak sağladı

Sonar İstanbul Festivali kapsamında yer alan Sonar+D ise, görsel sanatlar, interaktif içerik, sektörel ve yaratıcılık bazlı paneller, sanatçı konuşmaları, görsel-işitsel performanslar, sunumlar, demolar ve workshop’lar ile teknolojinin kullanımı ve bilgi paylaşımı üzerine bir platform olacak ve yaratıcı sürecin geleceğini şekillendirecek dünyanın farklı yerlerinden gelen uzmanları katılımcılarla buluşturuyor.

Sónar+D kapsamında gün boyu devam eden workshoplar ve konuşmalar ile başlayan Sónar Istanbul, “Genç Girişimciliği Geliştirmek”, “Müziğin Günümüzdeki Tüketimi ve Ötesi”, “Kültürel Yaratıcılık” ve “Türk Deneysel Müzik Antolojisi” gibi ufuk açan konuşmalara ev sahipliği yaptı. Ouchhh ve AudioFil işbirliğinde yapılan Data Performance ise Zorlu PSM’de yer alan LED ekranda tüm  Sónar katılımcılarını etkisi altına aldı. PSM’nin her katından izlenebilen gösteri, özgün bir görsel-işitsel deneyimi de beraberinde getirdi.

Bir başka akıllara kazınan gösteri ise Sónar + D kapsamında gerçekleşen ünlü Japon sanatçı Ryoji Ikeda’nın Supercodex projesiydi. Festivalin diğer sahnelerinde ise Floating Points, Nosaj Thing ve Tim Hecker’ın gösterileri de katılımcılara akıllara kazanan bir deneyim kazandırdı. Festivalin en heyecanla beklenen ismi, deneysel müziğini multimedya şovları ile birleştiren Moderat ise beklentileri boşa çıkarmayarak herkesi bir kez daha büyüsüne kaptırmayı başardı.

Digilogue