Across The Line

Teknolojilerin fiziksel nesnelerle ve farklı disiplinlerle etkileşiminde bıraktıkları izleri sanat nesneleri haline getiren bir sergi.

“Across The Line” başlıklı sergi; karma medya, enstalasyon, kod, ışık, heykel ve mekanik uygulamalar üzerinden yeni bir denge ve uyum anlayışını araştırıyor.

Location

Zorlu PSM

Date

14 Kasım 2017

Across the Line sergisi, British Council ve Digilogue iş birliğinde gerçekleşen iki haftalık AltCity Istanbul Residency Programı kapsamında bir araya gelen farklı disiplinlerden 12 sanatçının Birleşik Krallık merkezli dijital sanat grubu SquidSoup liderliğindeki etkileşimi sonucu oluşan; karma medya, enstalasyon, kod, ışık, heykel ve mekanik barındıran bir grup sergisi.

Teknolojilerin fiziksel nesnelerle ve farklı disiplinlerle etkileşiminde bıraktıkları izleri sanat nesneleri haline getiren bu sergi; çizilmiş sınırların dışına çıkıldığında oluşan keşfi konu alıyor. İstanbul’un kaotik şehir yapısı deneyimini, fiziksel yapılar ve gelişmiş teknolojilerle; beton yerleştirmeleri, mekanik yapılar ve dijital yüzey bozulmalarıyla birleştiren Across the Line, bütün bu kurgunun temelinde oluşan yeni bir denge ve uyum anlayışını araştırıyor.

Bu birlikteliği ve uyumu var etmek için kendi çizgilerinden çıkıp başkalarının çizgilerine ve kesişim noktalarına temas eden sanatçılar, bilişsel bir yaşam alanı ütopyası yaratmanın ilhamından yola çıkıyor. Dokunabilecekleri nesneler içine yerleştirilen sayısal değerler, elektrik akımı, ışık parçaları, mekanik yapılar ve sesler; kendi geleceğini yaratma ütopyasının ancak kolektif bir bilinçten geldiği ve tek yolunun kavramlar arasındaki çizgilerin esneyip saydamlaşmasından geçtiğini düşünmeye itiyor.

Her bir eser bu ütopyanın etrafında kendi hikayesini anlatarak izleyici ile diyalog kurmaya, onların çizgileri ile kesişmeye ve kendi alanlarının içlerine çekmeye davet ediyor.

British Council’ın AltCity projesi, Sao Paulo, Brezilya, Mexico City, Meksika ve Bogota, Kolombiya’nın ardından Digi.louge ve British Council Türkiye işbirliğinde İstanbul’a taşındı. Farklı kültürlerden sanatçıları bir araya getirerek interaktif ilişkiler kurmayı amaçlayan proje; Zorlu Holding ve Zorlu Performans Sanatları Merkezi işbirliğinde, Birleşik Krallık merkezli sanat grubu Squidsoup liderliğinde farklı disiplinlerden 12 sanatçıyla gerçekleşti.

Katılımcılar, 2 haftalık, residency programı kapsamında İstanbul’un kaotik şehir yapısını teknolojik destekli işler üzerinden anlatan bir çalışma yürüttü. Bu çalışmalar sonucunda ortaya çıkan “Across The Line” başlıklı sergi; karma medya, enstalasyon, kod, ışık, heykel ve mekanik uygulamalar üzerinden yeni bir denge ve uyum anlayışını araştırıyor. “Çizginin ötesinde ne var?” Yaratıcılarından dinliyoruz;

AltCity Projesini Keşfet

People

Digilogue