Future Tellers'20

Future Tellers çeşitlilik ve eşitlik içerisinde yeni kuzey yıldızları oluşturabilmek için, kurumlar arası sürdürülebilir diyalogların oluşmasının önemine inanıyor.

Locatıon

Digilogue Zoom & Zorlu PSM Youtube

Tarih

20 Ağustos - 8 Ekim

2017 yılından bu yana düzenlediği Future Tellers/Gelecek Anlatıcıları, eski yaşantımızı sorguladığımız, bakış açılarımızı dönüştürdüğümüz ve sürekli çevrimiçi olduğumuz bu dönemde, “Toplumsal Dönüşüm ve Yaratıcı Endüstriler” teması altında yaratıcı endüstri profesyonellerini online platformlarda buluşturuyor. Bu yıl, Zorlu PSM ve İKSV iş birliğinde seminer formatında çevrimiçi bir seriye dönüşen Future Tellers, sanal ortamlara entegre olmanın ve hızla değişen hayatlarımızın yaratıcı endüstrilere etkisini, kültür sanat kurumları ve profesyonellerinin perspektifinden görmeye davet ediyor!

Yaratıcı endüstrinin ve bağlı olduğu inovatif komünitenin yaşanılan dönüşüme cevap verecek beraberlikler yaratacağına inanan platform; var olanın ötesinde yeni fikirler ve destek ağları örebilmek, kurumlar arası insani diyaloglara alan açmak, dünyanın sahiplendiği yeni değer yargıları ile paralel açık ve paylaşımcı tutumların verimli sonuçlar vereceğine inanıyor.

Future Tellers/Gelecek Anlatıcıları bu geçiş dönemini gelişime çevirmek, sanal ortamlara entegre olmanın ve hızla değişen hayatlarımızın yaratıcı endüstrilere etkisini, kültür- sanat kurumları ve profesyonellerinin perspektifinden görmek için gelecek öngörüleri ile kültür sanat sahnesine güncel bakış açıları kazandıran profesyonelleri seriye davet ediyor.

Yaratıcı endüstrilerin günümüz şartlarındaki dönüşümünü toplumsal bir açıdan ele alan rapor, çeşitli farkındalıklar ile bize mevcut durumun kültür ve sanat kurumları bağlamında detaylı bir analizini sunuyor.  Toplumumuzun içinde bulunduğu zorlu şartlar bağlamında etkilenen yaratıcı endüstrilerin sektör öncüsü isimlerinden analizleri bir arada toplayan rapor, gelecek ile alakalı öngörüleri ve sektörel analizleri ile dijital ortamda sizlerle!

 

Bu diyalog serisinde neler konuşulacak?

Konuşmalar

Türkiye Kültür Sanat Kurumları Arasında Dayanışma

20 Ağustos 15:00

Covid-19 krizi, kültür sanat kurumlarının da iş yapış şekillerini yeniden ele aldığı bir dönem oldu. Future Tellers da, Türkiye içerisinde bulunan yaratım alanlarını ve yaratım özgürlüğünü korumak, gerekli destekleri verebilmek, çeşitlilik ve eşitlik içerisinde yeni kuzey yıldızları oluşturabilmek için, kurumlar arası sürdürülebilir diyalogların oluşmasının önemine inanıyor. 20 Ağustos Perşembe saat 15:00’da gerçekleşecek ilk oturumun moderatörü Gülay Afşar, panel davetlileri ise Ahmet Erenli (Borusan Sanat), Görgün Taner (İKSV), Levent Çalıkoğlu (İstanbul Modern Müzesi), Meriç Öner (SALT) ve Murat Abbas (Zorlu PSM).

Responsive image
Responsive image

Yaratıcılık ve Teknoloji Odaklı Ekosistemler

3 Eylul 17:00

Residency programları, tohum fonları, inkübasyon süreçleri, komisyonlar ile yaratım süreçlerine destek olan programlar teknolojinin, bilimin ve sanatın geleceğiyle ilgili konuşmalara ve sorgulamalara dayanan ve birbirleriyle bağlantılı pek çok format geliştirdiler. Elbette çoğu etkinlik iptal edildi, kurumlar kapılarını kapatmak zorunda kaldı ve bazıları büyük finansal zorluklarla karşı karşıya. Bu özel alanda çalışmanın adaptasyon açısından avantajları var mı?

Uluslararası Kültür Sanat Sahnesi

10 Eylül 19:00

Uluslararası ağımızı konuşmaya dahil etmeyi hedefliyoruz. Etkileşimde bulunduğumuz her profesyonel, işbirliği yaptığımız her proje farklı coğrafyaları ve dolayısıyla farklı yaklaşımları multidisipliner sanat ve kültür alanına bağlayan bir köprü görevi görüyor. Sanat ve Kültür sektörü, pandemiden en çok etkilenen sektörlerden birisi oldu. 138’den fazla ülkede merkezlerinin kapatılmasıyla, farklı ülkelerden gelen kuruluşlar, yaşadığımız sosyal fenomenin kısa vadeli ve uzun vadeli etkilerini öngörmek ve yönetmek için farklı engellerle mücadele ediyor.

Responsive image
Responsive image

Geleceğin Dünyasında Müzik Festivalleri

24 Eylül 2020 17:00

Kültür-sanat dünyasının yeni dinamikleri, festival ve canlı müzik performanslarını da değişime çağırıyor. Uluslararası sanat sahnesi yeni normal kurallarına sadık, yenilikçi deneyimlerle şekil alırken 2020 ve sonrasında festivalleri ne gibi değişimlerin beklediği merak konusu. Future Tellers/Gelecek Anlatıcıları dördüncü panelinde festivallerin pandemi döneminde yaşadığı sorunları, çözüm önerilerini ve gelecek planlarını uluslararası çapta ele alıyor.

Dijital ve Hibrit Etkinlikler

15 Ekim 2020, 15:00

Future Tellers/Gelecek Anlatıcıları beşinci panelinin merkezine; konferans, toplantı, etkinlik sektörünün pandemi dönemini nasıl geçirdiğini alıyor. MICE ekosistemi çerçevesinde gerçekleştirilen çevrimiçi etkinlikleri, bu deneyimlerden öğrenilenleri ve türün başarılı örneklerini incelerken etkinlik sektörünün geleceği hakkında tartışacağız.
“Dijital ve Hibrit Etkinlikler” konulu panel konferans, toplantı, etkinlik (MICE) sektörünün
pandemi döneminde neler deneyimlediğini, yakın geleceğe ne gibi öğretiler taşıyacağını
konuşacağımız panelde, geleceğe dair öngörüleri ve Istanbul Fashion Week, Brand Week gibi sektörel etkinliklerin deneyimlerini Zorlu PSM ev sahipliğinde dinleyeceğiz.

Responsive image

Videos

Bu diyalog serisinde neler konuşulacak?

• Uluslararası multidisipliner performans sanatları merkezlerinin kısa ve uzun dönemdeki değişim/dönüşüm öngörüleri
• Uluslararası teknoloji ve yaratıcılık profesyonellerinin dönüşüm üzerine öngörüleri
• Teknoloji odaklı kültür-sanat alanları ve programlarının bu dönem içerisinde gözlemlediğimiz adaptasyon skalaları
• Dijital/çevrimiçi sanat performansları; film, müzik, kültür festivalleri ve konserlerin müzik ve sanat dünyasındaki üretim ve tüketim süreçlerinde değişimi tetiklemesi
• Sanal alanlar, tecrübeler, araçlar ve dijital sahne alanlarındaki yeni disiplinler ve kalıcılıkları
• Yaratıcı endüstri profesyonellerinin çevrimiçi yaratım süreçlerinin ve kolektif üretimlerin yeni formları
• Bu dönüşümü toplum olarak nasıl anladığımıza ve yaşadığımıza dair konuşmalar gerçekleştirilmesi planlanıyor.

Future Tellers/Gelecek Anlatıcıları diyalog serisine katılımcılar Zoom platformu üzerinden takip edebilecek ve linkten kayıt olabileceklerdir. Aynı zamanda Zorlu PSM YouTube sayfasından canlı yayınlanacak olan konuşmaları takip edin!

Digilogue