Üretirken daha sürdürülebilir bir yaklaşım nasıl olmalı sorusu ve daha sürdürülebilir bir sanat için yeni yollar keşfetmeye odaklanacak olan ve sosyal inovasyon platformu İmece’nin moderatörlüğünde gerçekleşecek olan Yeşil Yaşama Sanatı: Yeşil Bir Ayak İzi Küratörlüğü panelinde sanatçılar ve yaratıcılar olarak yeşil bir ayak izi oluşturmanın önemi ve incelikleri tartışılacak.

LOCATION

Zorlu PSM (Sky Lounge)

DATE

21 Ekim 2022

Tags

Günümüzde kulağa progresif bir kavram gibi gelen yaratma eylemi, son yıllarda beraberinde getirdiği yıkımlarla da çok konuşuluyor. İnsanlık kendi yararına üretmeye ve yaratmaya devam ederken, doğadan almaya ve doğal olanı yıkmaya devam ediyor. Sanat ve sanatın yaratım süreci de bir istisna değil. Sürdürülebilirlik konusuna odaklanacak olan ve sosyal inovasyon platformu İmece’nin moderatörlüğünde gerçekleşecek olan Yeşil Yaşama Sanatı: Yeşil Bir Ayak İzi Küratörlüğü panelinde sanatçılar ve yaratıcılar olarak yeşil bir ayak izi oluşturmanın önemi ve incelikleri tartışılacak. imeceLAB yöneticisi Zeynep Çelik, sanatçı, tasarımcı ve eğitmen Bager Akbay, sanatçı Meltem Şahin ve sanatında ekonomi ile doğa arasındaki kesişmeleri ele alan sanatçı Elmas Deniz ile birlikte gerçekleşecek panelde üretirken daha sürdürülebilir bir yaklaşım nasıl olmalı sorusuna ve daha sürdürülebilir bir sanat için yeni yollar keşfetmeye odaklanacaklar.

PANELİSTLER

Zeynep Çelik

İMECE Yöneticisi

Zeynep Çelik 2017 yılında Stanford Üniveristesi’nin “University Innovation Fellows” programının Türkiye’den seçilen ilk fellowlardan biri olarak sosyal etki odaklı tasarım alanında eğitim almıştır. 2016 yılında sosyal inovasyona ve sosyal girişimciliğe duyduğu özel ilgi ile Zorlu Holding, Atölye ve S360’ın kurucu ortağı olduğu imece’nin kurucu ekibinde görev almış ve şu anda da yönetici olarak devam etmektedir.

Responsive image
Responsive image

Meltem Şahin

Sanatçı

Türkiye’de yetişmiş bir sanatçı olan Meltem Şahin, idealize edilmiş Batı’yı incelerken, küçüklüğünden beri Doğu kültürüne eğilimli. Eserleri ile gerçek hayatın süregelmiş suretlerini tam anlamıyla taklit etmeyen, kişileri kendi oluşumlarından yabancılaştıran ve eğlendiren bir dil oluşturmaya çalışıyor. 3D yazıcılar ve lazer-kesicileri kullanarak, optik illüzyon yaratan elektronik ve mekanik oyuncaklar üretiyor.

Elmas Deniz

Sanatçı

Eserlerini ekonomi ve doğanın kesişimlerine ve iç içe geçtikleri noktalar üzerine inşa eden Deniz Elmas, insan-doğa ilişkisine ve günümüz ekolojik kaygılarına odaklanır. Eşitsizlik ve tüketici kültürü üzerine farklı bakış açıları geliştirerek, yaygın değer yargılarının hatalarına da eleştirel yaklaşır. Şu an SAHA stüdyo bünyesinde çalışan sanatçı İzmir’deki K2 Çağdaş Sanat Merkezi’nin kurucularındandır.

Responsive image
Responsive image

Bager Akbay

Sanatçı ve Tasarımcı

Tasarımcı, sanatçı ve eğitmen olan Bager Akbay’ın eserleri, Ars Electronica, Todays Art, Transmediale gibi festivallerde sergilendi. Aynı zamanda İskele47’nin ortak kurucusu ve Istanbul Maker Fuarı'nın ortak-küratörüdür. Çeşitli üniversitelerde “Günümüz Sanat Tarihi” ve “Kuklacılık İçin Yazılım” dersleri vermekte ve FLU TV’de “Sanat Sohbetleri” programını yürütmektedir.

Videos

Digilogue