Got To Keep On

“Got To Keep On” görsel-işitsel, yeni bir “clubbing” deneyimi.

The Chemical Brothers’ın Got To Keep On şarkısıyla Smith&Lyall’ın yarattığı farklı figürlerin yarattığı bir görsel-işitsel deneyim.

Location

Zorlu PSM

Date

2 Ekim 2021 - 13 Ekim 2021

Got To Keep On, Digilogue desteğiyle Zorlu PSM’de Sonar 2021 kapsamında sergilenen bir görsel-işitsel şov. Smith&Lyall ikilisinin The Chemical Brothers’ın “Got To Keep On” şarkısı için yaptıkları görsel şovu şarkıyla beraber deneyimleyebileceğiniz etkinlik 14 Ekim’e kadar devam ediyor olacak.

Çıkışlarından itibaren uzun yıllar süren kariyerlerinde elektronik müzik piyasasında her zaman yenilikçi ve başarılı anılan The Chemical Brothers’ın konserleri için görsel hazırlayan Adam Smith ve Marcus Lyall’ın birlikteliği de grup kadar eski. 90’ların başında yeni doğan rave kültürü içinde gelişip dönüşen sanatsal birlikteliklerini günümüzde grup ile beraber devam ettiren ikili “Got To Keep On” da pek çok farklı ilhamla gelen fikirleri kostüm tasarımlarına dönüştürerek seyirciyle aynı anda dans eden figürler yaratıyor. Adam, Design Museum ortaklığı ile Vegetable Vision’ın diğer yarısını oluşturuyor. Adam, The Chemical Brothers’la yaptıkları ilk işten itibaren, 16mm ve 35mm filmler kullanarak projektör, ışık, lazer, büyük ölçekli aksesuar ve kostümler ve fiziksel efektlerden oluşturduğu bir dünyaya sahip. Soyut tasarımlara sahip kostümlerin bir koreografi eşliğinde dansçılara giydirilmesi ve performansın kaydedilmesi sonrasında efekt ve ışık yardımı ile üstün bir görsel işitsel dünya yaratan Smith&Lyall deneyimleyenlere dijital gerçekliğin ötesinde insani bir mevcudiyet hissi yaşatıyor. Got To Keep On’un dans koreografisini oluşturma noktasına Paris Is Burning ve 80’lerde başlayan drag sahnesindeki cat walklar, vogue danslardan ilham alan ikilinin işi aslında günümüz dünyasına ait yeni bir konser ya da Club deneyimi niteliğinde.

The Chemical Brothers ile olan birlikteliklerinde her sahne için yeni bir tasarım fikri ile gelen ikilinin grupla çalışmaya dair en sevdikleri noktalardan biri cesaretlendirici ve sanatsal üretimlere yatırım yapmaya açık fikirli oluşları. Lyall’ın Central St.Martins’te grafik tasarım eğitimi gördüğü dönemde Adam Smith ile yollarının kesişmesinden itibaren beraber çalışan ve yeni AV deneyimlere kapı aralayan ikili The Chemical Brothers’ın yanı sıra erken dönemlerinde U2 ve Oasis gibi gruplarla da çalıştı.

Digilogue