Geleceğin Yaratıcı İnsan Potansiyeli başlıklı panel; teknoloji ve insan ilişkisinin her geçen gün arttığı, yaratıcılara ve sanatçılara sunduğu yeni yollar ve fırsatların irdeleneceği konuşma, insan bilinci ve yapımı ürünlerle süren paralel gerçekler üzerine yeni bakış açıları ortaya koyacak.

Location

Zorlu PSM & Sky Lounge Youtube

Date

20 Ekim 11:00 öö

Tags

Digilogue Summit’in bu sene düzenleyeceği panellerin arasında, sanatsal araştırma ve üretimi, insan-teknoloji ilişkilerinin teorik ve pratik boyutlarına odaklanan akademisyen ve sanatçı Selçuk Artut, sanat ve etkileşim tasarımı arasındaki alanda çalışırken, ortaya çıkan dijital teknolojilerin yaratıcı potansiyellerini keşfetmek için algoritmalar, kodlama ve makine öğrenimi kullanan yaratıcı kodlayıcı ve ML sanatçısı Andreas Refsgaard, özellikle insanın sanat ve yaratıcılık algısı ile ilgilenen, makinelerin bu süreçleri artırabileceği veya taklit edebileceği yöntemleri araştıran sanatçı Mario Klingemann, metin ve teknolojinin kesişimini araştıran birinci nesil Kalmyk Amerikalı şair, sanatçı ve yapay zeka araştırmacısı Sasha Stiles’in yer alacağı Yapay Zeka ve Geleceğin Yaratıcı İnsan Potansiyeli başlıklı panelde; paralel gerçeklik üzerine gelecek teorileri ele alınacak. Yapay zeka teknolojisinin günümüz dünyasında yaratıcılara ve sanatçılara sunduğu yeni yollar ve fırsatların irdeleneceği konuşma, insan bilinci ve yapımı ürünlerle süren paralel gerçekler üzerine yeni bakış açıları ortaya koyacak.

Panelistler

Selçuk Artut

Selçuk Artut’ un sanatsal araştırmaları ve üretimleri insan-teknoloji ilişkisinin teorik ve pratik boyutlarına odaklanır. Sanatçı, Medya ve İletişim üzerine doktorasını İsviçre’deki European Graduate School’da tamamlamıştır. Güncel olarak, Ses ve Etkileşim dersleri verdiği Sabancı Üniversitesi’nde Görsel Sanatlar ve Görsel İletişim Tasarımı programında doçent öğretim üyesi olarak görev yapmaktadır. 2016 yılında yaratıcı kodlama ve canlı kodlama teknikleri ile eserler üreten RAW (www.rawlivecoding.com) adlı görsel-işitsel performans ikilisini kurmuştur.

Responsive image
Responsive image

Andreas Refsgaard

Kopenhag'da yaşayan Andreas Refsgaard, sanat ve etkileşim tasarımı arasındaki alanda çalışıyor. Bu alandaki yaratıcı potansiyelini keşfetmek için algoritmalar, kodlama ve makine öğrenimi kullanıyor. Danimarka ve uluslararası sanat ve tasarım okullarında yapay zekanın yaratıcı kullanımları, kod ve makine öğrenimi üzerine atölye çalışmaları öğretiyor. Çalışmaları New Scientist, Vice, Gizmodo, PSFK ve Designboom'da yayınlandı, Interaction Awards ve Core77 tarafından ödüllendirildi ve Avrupa, Kuzey Amerika, Asya ve Avustralya'daki müzelerde ve festivallerde sergilendi.

Mario Klingemann

Mario Klingemann insanın sanat ve yaratıcılık algısının makineler tarafından artırılabileceği veya taklit edilebileceği yöntemler araştırıyor. Üretken sanat, sibernetik estetik, bilgi teorisi, geri bildirim döngüleri, örüntü tanıma, ortaya çıkan davranışlar, sinir ağları, kültürel veriler veya hikâye anlatımı gibi çok çeşitli alanlarda sanatsal araştırmalar yürütmektedir. 2020’nin başlarından beri Hic et Nunc ve Tezos çevresinde ekolojik olarak sorumlu NFT topluluğunun yönetiminde ve ortaya çıkmasında araçsal bir rol oynamıştır. Mario aynı zamanda ademi merkeziyetçi, otonom ve yaratmak için oluşturulmuş olan yapay zeka Botto’nun yaratıcısıdır. Kurulduğu 2021 sonbaharından bu yana 2 milyon ABD dolarının üzerinde NFT’ler oluşturmuş ve SuperRare’deki en iyi 10 sanatçı üzerinde gösterilmektedir. Lumen Altın Ödülü 2018’i kazanan, Prix Ars Electronica 2020’de onursal bir söz alan ve 2015 British Library Labs Yaratıcı Ödülü’nü kazanan Mario, Google Arts & Culture Lab’de varlık gösteren bir sanatçı olarak alanında yapay zeka alanında öncü kabul edildi.

Responsive image
Responsive image

Sasha Stiles

Harvard ve Oxford’dan mezun olan Sasha eşi ve stüdyo partneri Kris Bones ile New York’da yaşıyor. Yazı ve teknoloji alanında denemeler yapan şair ve sanatçı, yapay zeka alanında araştırmalar yapıyor. theVERSEverse ve NFT şiir galerisinin kurucularındandır. Üretken edebiyat ve blok zinciri şiirinin öncülerindendir. Stilies’ın çapraz-medya algısı; sözlü gelenekten yazılıya geçen şiirin evrimi gibi, yazılı dilden metaverse dünyasına aktarımı ile bağlantılıdır. Poetry Mentor çalışması, insan- makine birlikteliğine yeni bir bakış katarak, bilinç ve yaratıcılık hakkında bildiklerimizi sorgulatıyor. Ödüllü işi “Cursive Binary”, karışık el yazısı metni ile, Sasha dili insanüstü bir şeklide çeviriyor. Eserleri analog ve görsel olarak Museum of Contemporary Digital Art, Digital Art Month Paris, Miami Art Week, New York Fashion Week and Virtual Times Square de dahil olmak üzere çokça yerde sergilendi.

Digilogue Summit için tüm gelişmeleri Digilogue ve Zorlu PSM Instagram sayfalarından takip edebilirsiniz.

Etkinliklere kayıt olmak için linke tıklayınız.

Digilogue