Audint Upload = Delphic Panaceas

Sergi, özel bir kapalı bir alanda ziyaretçilerin her biri 20 dakika süren bir deneyim yaşamasıyla gerçekleşecek.

Location

Zorlu Performans Sanatları Merkezi

Date

20 Nisan 2017

Digilouge, Sonar +D kapsaminda gerçekleştireceği “Audint” sergisiyle, 2017 yılı süresince düzenleyeceği etkinliklerini başlatıyor. Audint’in Upload = Delphic Panaceas isimli sergisi 20 Nisan tarihine kadar Zorlu Performans Sanatları Merkezinde yer alacak.

Çalışmalarında son 8 yıldır ses titreşiminin frekansını inceleyen Audint grubunun The Tate Britain, The Academy of Art in Berlin, Art in General in New York’ta sergilenen, Londra ve Vancouver’da düzenlenen New Forms Festivali’ndeki performanlarıyla çeken eski ve yeni çalışmalarının yer alacağı sergide ziyaretçilere, aynı anda 5 duyuya birden hitap eden bir deneyim sunulacak. Varlık-yokluk, eğlence-işkence, hayat-ölüm gibi kavramları nasıl algıladığımızı ölçmek için çeşitli araştırmalar yapan Audint grubunun , bu araştırmalardan elde edilen sonuçları; ses kayıtları, bilgisayar yazılımları, sanat enstalasyonları, performanslar, kitaplar ve filmler eşliğinde izleyicilere farklı bir deneyim yaşatarak aktardı.

Kulaklık ile birlikte frekansları titreşim olarak hissetmeyi sağlayan özel giyilebilir çantalarla (subpac) , yayılan kokuyla birlikte tat alma duyusunun değişmesine kadar değişik bir yol izleyen sergide hikayenin içine dahil olmak hiç zor olmayacak. Sergi bünyesinde Yaşayan Ölülerin Hezeyanları isimli animasyon ve Audint’in yakın zamanda piyasaya çıkacak kitabı From AI to IA : The Holo Wars’tan esinlenerek hazırlanan Ghostcode isimli anime filmleri de izleyiciyle buluşacak.

https://www.youtube.com/watch?v=G-huLjvIMzA

Digilogue