Canlı Tutma Stratejileri: Performans Sanatının Korunması: Louise Lawson

digitalSSM x Digilogue

Sabancı Üniversitesi ve digitalSSM yürütücülüğünde başlatılan, Teknolojik Sanat Eserlerinin Korunması başlıklı araştırma projesi, Digilogue iş birliği ile ikinci etkinliğini gerçekleştiriyor!

Dijital teknolojinin gelişmesiyle ortaya çıkan ve yoğun ilgi gören: dijital medya, video, interaktif sanat, bilgisayar grafikleri ve animasyonları gibi sanat eserlerinin geleceğe nasıl taşınacağı sorusunun cevapları bu program kapsamında aranıyor.

Ocak ayında gerçekleştirdiği konferans ile yoğun ilgi toplayan etkinlik, Foundation of Arts Initatives Yönetim Kurulu Başkanı Vasıf Kortun’un “Anıt ve Belge, Eser ve Arşiv arasında Sanatçı Pratiği: Eşit Olmayan Koşullar, Küresel Beklentiler” başlıklı konuşmasına yer vermişti.

Program, konferans serisinin ikinciliğini üstlenecek etkinliğinde TATE Modern’de Zamana Dayalı Medya Konservasyon Yöneticisi olarak çalışan Louise Lawson’ı ağırlayacak. 28 Şubat Cuma günü , saat 14.00’te Sakıp Sabancı Müzesi’nde düzenlenecek konferansta “Canlı Tutma Stratejileri: Performans Sanatının Korunması” başlıklı konuşması ele alınacak.  

Tate Modern müzesinde, zamana dayalı medya konservasyonunun stratejik yönetimi, geliştirmesi ve gerçekleştirilmesinden sorumlu Louise Lawson, TATE Koleksiyonu’nda bulunan, performansa dayalı sanat eserlerinin dokümantasyonu ve konservasyonuna odaklı araştırmalarını sürdürmeye devam etmektedir. Eser sergileme yöntemleri, arşivlenmesi, alımı/ ödünç verilmesi ve korunması konularında rol alan Lawson, tecrübelerini program kapsamında katılımcılarıyla paylaşacak.

Lawson, konuşmasında sanal gerçeklik eserlerinin küratörlüğü ve korunması konularını irdelerken, dokümantasyona odakla bu eserlerin nasıl belgelendiğini ve kayıt altına alındığını ele alacak. Yeni tekniklerin tartışılacağı konuşmada gerçeklik kavramı üzerinde durulacak,

Artırılmış Gerçeklik, Sanal Gerçeklik, Karma Gerçeklik ve 360 video örnekleriyle katılımcılara yeni bir perspektif katacak.  

Dijital performans sanatının gelecekte de erişebilir olması için nasıl korunacağı konusuna uzmanlarıyla değinen programa katılım ücretsiz! Louise Lawson’ın anlatımıyla İngilizce gerçekleşecek konferansta eş zamanlı Türkçe tercüme de yer alacak. Siz de konferansta yerinizi alın !

Digilogue