DÖKK

Dökk, İtalyan ses mühendisleri, sanatçılar, müzisyenler ve teknisyenlerden oluşan bir ekip tarafından yeni dijital teknolojilerin yarattığı duygusal etkiyi keşfetme arzusundan ortaya çıktı.

“Görselleri ile merak uyandıran tiyatrolara ilgi duyanlar için güçlü bir konsept.”
– German Design Award

Lokasyon

Zorlu PSM

Tarih

16 Ekim 2019

Tags

Yeni medya sanatının son dönemdeki en dikkat çekici ve çığır açıcı interaktif dans performansı Dökk, Digilogue  desteği ile 16 Ekim 2019 günü Türkiye’de ilk kez Zorlu PSM Turkcell Platinum Sahnesi’nde.

İtalyan teknoloji ve sanat stüdyosu fuse*’un yapımı performans, Amerika’dan Güney Kore’ye kadar sahne aldığı her yerde seyircisini büyüledi ve 2019 yılında Almanya’da gerçekleşen Dijital Tasarim Ödülü “German Design Awards” ı kazandı. Dökk, üç boyutlu bir evrende, gerçek zamanlı veriler ile ortaya çıkan bir dans performansı.

İzlandaca “karanlık” anlamına gelen Dökk, özel bir yazılımla tasarlanmış gerçek zamanlı verilerin kullandığı bir dans performansı. İtalya’nın en yenilikçi bilim ve sanat stüdyosu fuse*’un üç yıllık çalışmasının ürünü olan görsel-işitsel performans, canlı bir medya operası olarak da anılıyor. Hem koreograf hem de dansçı Elena Annovi’nin  performansı; kalp atışı ve sosyal ağlarda paylaşılan içeriklerin duygusal analizini bir araya getiriyor. Bu çarpıcı ve gerçek zamanlı olarak işlenen bilişim ise 3D projeksiyonla aynı anda görselleşiyor. Birer atom parçası ya da elektronik manyetikleri andıran şekillerle şeffaf perdeye yansıyor. Görsel ve işitsel interaktif performans Dökk’ün eşsiz hale gelmesini sağlayan ise verilerin sürekli değişiyor olması. Yaşamın öngörülemezliğinden  ilhamla yola çıkan Dökk, aramızdaki görünmez bağlantı, ışık ve sesi birleştirerek aydınlık hale getiriyor.

No grid was found for: DÖKK.
 
Digilogue