Lumin, Ahmet Said Kaplan

“Lumin”Türkiye Girişimcilik Vakfı Giveback Gala için Digilogue tarafından sipariş edildi.

Locatıon

Raffles Otel İstanbul

Date

26 Şubat 2020

Üreten ve değer yaratan bir ülke için girişimcilik vizyonu ile kurulan Türkiye Girişimcilik Vakfı (Girvak), 26 Şubat’ta düzenlenen “Giveback Gala” etkinliğinde teknoloji, sanat ve yaratıcılık platformu Digilogue ile buluşuyor. “Geri verme” felsefesinden yola çıkarak düzenlenen “Giveback” etkinliğinde, girişimciler deneyimlerini, kazanımlarını ve çağın yeniliklerini toplumla paylaşarak üretkenliği artırmayı hedefliyor.

Giveback Gala için Digilogue tarafından sipariş ettirilen, Ahmet Said Kaplan’ın “Lumin” isimli interaktif dijital deneyimi, günümüz sanatının çarpıcı örneklerinden.

Sonar Istanbul, Contemporary Istanbul, Athens Digital Arts gibi birçok sanat platformunda bireysel ve işbirlikçi eserleri sergilenen Ahmet Said Kaplan, DECOL Yeni Medya Stüdyosu’nun kurucularından.

“Lumin”: Yaşayan Yerleştirme, ilhamını doğadan, kaynağını ziyaretçisinden alan yaşayan bir enstalasyon. Yeni Zelanda’da mağaralar içinde yaşayan “Arachnocampa luminosa” adlı biyolüminesans canlılar eserin ilham kaynağı. Çevreleriyle iletişim kurmak için yaydıkları ışıkları kullanan bu canlılar, interaktif dijital uyarlamasıyla led ekranda hayat buluyor. Ziyaretçi etkileşimiyle aktive olan enstalasyon, ziyaretçilerin el pozisyonlarını özel bir sensör ile analiz ediyor ve sanal dünyada ışık ve güç alanlarına dönüşüyor.

Sonar Istanbul, Contemporary Istanbul, Athens Digital Arts gibi birçok sanat platformunda bireysel ve işbirlikçi eserleri sergilenen Ahmet Said Kaplan, DECOL Yeni Medya Stüdyosu’nun kurucularından. Animasyon ve müzik videosu üretimi ardından canlı / gerçek zamanlı görsel prodüksiyonu, performanslar ve interaktif enstalasyonlar üzerine çalışmaya yönlenen sanatçı, Lumin eserinin konsept ve dizaynını üstleniyor. Prodüksiyonu DECOL’un, ses dizaynını KAOSMOS ‘un, yönetimini ise N. Cihan Çankaya’nın üstlendiği eser, bu özel gecede girişimcilerin arasında yer alıyor.

Digilogue