Günümüzün ana sorunu; güvenlik! Şiddet olaylarının önüne geçmek için güvenlik güçlerine destek olmak üzere geliştirilen K5 güvenlik robotları; otomatik devriye, 360 derece video gibi özellikleri barındıran bir robot polis niteliğinde.

Silikon Vadisi girişimlerinden Kightscope’un geliştirdiği K5 güvenlik botları; alışveriş merkezlerinde, depolarda ve ofis binalarında görev almak üzere tasarlanmış. ABD’de Sandy Hook İlkokulu’na yapılan silahlı saldırı ve Sandy Boston Maratonu bombalı saldırısı sonrası, bu trajik olaylara bir geri bildirim olarak 2013’te Kaliforniya’da kurulan Kightscope, güvenliği teknoloji ile destekliyor ve şiddet olaylarına karşı daha güçlü olunabilmesini hedefliyor.

Şu anda Silikon Vadisi’nde bazı şirketlerde ve bir alışveriş merkezinde kullanımda olan robotlar; insanları duyabiliyor ve cevap verebiliyor. Sıra dışı ses ve hareketleri tespit edebiliyor. Kightscope şimdi ise, robotların kalabalık ortamlarda silahları tespit etmesi ve toplanan verilere dayalı olarak suç senaryoları öngörebilmesi için yeni bir yazılım üzerinde çalışıyor.