Monolith + Bonded: MIX Festival

AltCity İstanbul, İki Farklı Performans ile Mix Festival’de!

Location

Zorlu PSM

Date

10 May 2018

Zorlu PSM geçen sezon sanatseverleri yepyeni bir festival ile tanıştırdı. Şehrin tam ortasında, farklı müzik türlerini aynı çatı altında toplayan Mix Festival’in ikincisi bu yıl 15-16 Aralık’ta Zorlu PSM’de düzenleniyor!

Zorlu PSM’nin tüm alanlarının kullanıldığı festivalde konserlerin yanı sıra, sessiz parti, plak pazarı, 2. el pazarı ve farklı disiplinlere ait atölyeler de yer alıyor. Tüm Zorlu PSM’yi etkisi altına alan “led ekran” ise festival boyunca Digilogue’a emanet! AltCity İstanbul katılımcılarının hazırladığı iki farklı görsel/işitsel performans, festival boyunca katılımcılara farklı deneyimler yaşatacak.

 

“Bonded” başlıklı yerleştirme ile izleyicileri gerçek zamanlı ‘yaşayan’ bir etkileşime davet ediyor.

BONDED

DECOL Yeni Medya Stüdyosu sanatçılarından Ahmet Said Kaplan ve Hazal Döleneken, “Bonded” başlıklı yerleştirme ile izleyicileri gerçek zamanlı ‘yaşayan’ bir etkileşime davet ediyor.

‘’Aldığımı ya da almadığımız her kararın bir etki ve tepkisi oluşur. Bütün bu karar zinciri, insanlar, geçmiş ve gelecek, an ve zaman, bir ve bütün arasında bir ağ kurar. Her şey birbiriyle ilintilidir.”

Üç boyutlu sanal bir uzamda yaratılan yerleştirme, interaktif bölgeye birinin temas etmesi ile dokunmaya bağlı bir dalgalanma simülasyonu yaratır. Gerçek fizik teknolojisi ile yaratılmış salınım, nesnelerin simülasyonlarının sanal ortamdaki karşılıklarını, duyuların ve etkileşimlerin anlamının değiştiği ortamda yeniden yaratır.

Deneyimleyenin eserle ve deneyimleyenlerin kendi arasında bir etkileşim ağı oluşturmasını sağlayan bu eser, kurulan her etkileşime özel, gerçek zamanlı bir deneyim yaratır. Anda gerçekleşen bu etkileşim tekrarlanamaz ve yeniden gözlemlenemez.

MONOLITH

Ethem Cem ve Audiofil, “Monolith” başlıklı görsel/işitsel performans hücre yapılarının varoluşunu farklı bir deneyim ekseninde sunuyor. Voronoi hücre dizilimini esas alarak kurgulanan performans, PSM Led Ekran’da gösterimde olacak.

Matematikte Voronoi diyagramı düzlemin belirli bir alt kümesindeki noktalar arasındaki uzaklığa göre o düzlemin bölgelere ayrılmasıdır. Tohum, alan ya da jeneratör olarak da adlandırılan bu noktalar kümesi önceden belirlenir ve her tohum için, o tohuma diğerlerinden daha yakın tüm noktalardan oluşan bir bölge atanır. Bu bölgelere Voronoi hücreleri adı verilir. Biyolojide hücreler ve kemik mikro mimarisi gibi birkaç farklı biyolojik yapıyı modellemek için kullanılır. Bu düzenlemeleri biyolojik dokuları düzenleyen fiziksel sınırların anlaşılmasında geometrik bir araç olarak işlev görür.

Digilogue