Hello City, Liam Young

Liam Young, Dijital teknolojilerin şehirlerdeki varlığımıza yönelik etkilerini, “Hello City” filmiyle gözler önüne seriyor.

Location

Zorlu PSM

Date

10 May 2018

Dijital teknolojiler şehirlere dair algımızı ve şehirlerdeki varlığımızı radikal anlamda değiştiriyor. Sorgulayıcı mimar Liam Young’a ve her şeyi gören akıllı bir şehir işletim sistemine katılarak yazılım sistemleri, otonom altyapılar, hayalet yapılar, anomaliler, kusurlar ve bağımsız görüntülerin oluşturduğu bir ağda sürücüsüz bir takside yolculuğa çıkarak makinenin ötesindeki yabanı keşfedin. Görsel-işitsel bir deneyim olan konuşma bugün ve gelecek, gerçek ve hayali arasında, hakiki manzaraların ve tasarlanmış kent kurgularının parçalarıyla bir araya getirilen bir yerde konumlanan bir şehri keşfediyor.

Tasarım ve kurgu alanlarında çalışarak “spekülatif mimar” olarak tanınan Liam Young, gösel-işitsel bir deneyim hazırlayarak Digilogue Summit 2017 katılımcılarını etkisi altında bıraktı. Dijital teknolojilerin şehirlere dair algımızı ve şehirlerdeki varlığımıza yönelik etkilerini, “Hello City” filmiyle buluşturan Young, kusurlar ve bağımsız görüntülerin oluşturduğu bir ağda sürücüsüz bir takside bizi yolculuğa çıkarırken, bugün ve gelecek; gerçek ve hayal arasındaki yabanı da konuşmasıyla, seyirciye aktarıyor.

 

Liam Young

Yeni teknolojilerin yerel ve küresel etkilerini keşfetmek için bir kentsel gelecek tezgahı olan Tomorrows Thoughts‘un ve yeryüzünde ortaya çıkmakta olan koşulları kaydetmek için sefer yapan bir göçebe araştırma stüdyosu olan Unknown Fields‘ın kurucu ortağıdır. BBC, NBC, Wired, Guardian, Times’da yer almıştır. Çalışmaları Metropolitan Museum Victoria ve Albert gibi kurumlarda toplandı.. Princeton Üniversitesi Mimarlık Derneği’nde uluslararası alanda ders verdi ve Los Angeles’daki Sci Arc’da Kurgu ve Medya programlarına katıldı. Liam’ın anlatı yaklaşımı, belgesel ile kurmaca arasında oturuyor; çünkü görünmez bağlantıları ve modern dünyayı işleyen sistemleri açığa çıkaran projelere odaklanıyor. Liam şimdi uzak manzaralar keşfetmek ve onlardan ekstralar yaptığı dünyaları prototiplemek arasındaki zamanı yönetiyor.

Digilogue