Özcan Saraç, sorgusal tezlerin dinamiğini hiç kaybetmediği yeni medya işleriyle “algı mekanizması”nın sınırlarını zorluyor… “Sanatın, toplum içindeki yerinin, algısal gelişime olan etkisindeki önemi benim için radikal!” diyen Saraç için üretiminin temel sebebi araştırma süreçlerinde güncel kalabilmek. Evrendeki her şeyin matematiksel bir açıklaması olduğunun altını çizen sanatçının işlerindeki gelecek senaryoları ile baş başa bırakıyoruz sizi.

Algı mekanizmasını odağına alan işler üretiyorsun. Seni bu çalışmalara yönelten ne oldu?

Özcan Saraç: İnsanın, özellikle de günümüzde var ettiği ve başa çıkamadığı, kendi ve yaşadığı mikro sistemin sonunu getirmeye hazırladığı bir döngüde hapsolduğunu gözlemlerken, tüm bu problemleri istem dışı sistemin içinde sıkışmış bir birey ve bir sanatçı olarak tek tek işlemenin mümkün olmadığını kabullenmem ile kaynağa, yani insanın algısal bilinç kuramına olan ilgim ve sorgulamalarım arttı.. Evreni bir sistem olarak ele alırsak ve bu sistem içindeki bu evrim düzeyinin henüz çok başında olduğunu gördüğümüz insanın, oluşturduğu ve potansiyel olarak verebileceği hasarları düşünürsek, insanın evrensel sistem içindeki yerini, aynı bir işletim sistemi içindeki hatalı bir program olarak görmeye başlıyorum. O halde büyük resme bakan bir kişinin aklına şu soru gelebilir:

“İnsanın varoluşu mantıklı mı?” Bu sorgulamalardaki amaç bir öz-soykırım düşüncesi yaratmak değil, sadece sorgusal tezlerin sürekli katkısına olan inancım.

Programı güncellemek için öncelikle yeni sürüm taraması yapılması gerekiyor. Pozitif bilimler ile ilgilenen tüm bilim, felsefe, sanat, matematik gibi konularda işler üreten bireylerin ve toplulukların varacağı ortak nokta sanırım, bilinç seviyesi gibi tüm kavramların her zaman gelişime açık olduğu olacaktır.

no.1 'equation .2^p-1, Özcan Saraç
no.1 ‘equation .2^p-1, Özcan Saraç

Multidisipliner bir üretim sürecin var. Eğitiminden ve kendini nasıl güncel tuttuğundan bahseder misin?

İngiltere’de İşletme Ekonomisi üzerine sürdürdüğüm egitimin son senesinde sanatsal çalışmalarım yoğunlaştı, mezun olduktan sonra Paris’te Disiplinlerarası Sanat Eğitimi’ne başladım ve ikinci senemin sonunda Zürih’e transfer olup, 2 sene boyunca “yeni medya” odaklı bir süreçten geçtim. Sanatın, toplum içindeki yerinin, algısal gelişime olan etkisindeki önemi benim için radikal! Bu nedenle işlerimi oluşturmanın en önemli etmenlerinden birisi de araştırma süreçlerinde güncel kalmak oldu, bu uğurda en çok internetten yararlanıyorum.

Sosyal medya platformları arasında hangisiyle en çok vakit geçirdiğini söyleyebiliriz? Neden?

Şu sıralar Instagram sanırım… Özellikle de kreatif işlerde, ilgilenenlere ulaşmak ve güncel kalmak adına yararlı oluyor.

G20 üzerine bir iş ürettin. Fikir aşamasından üretim aşamasına süreç nasıl gelişti bizimle paylaşır mısın?

“Complex. G20” 20 bilgisayardan oluşan, yuvarlak bir masanın üzerinde, içe bakan ve hepsi de 20 büyük ekonomiden hükümetler ve merkez bankası yöneticileri için uluslararası bir forum olan G20 grubunun üyelerinden birini temsil edicek şekilde stratejik olarak ayrılmış olan bir iş. Toplu olarak, G20 ekonomileri, dünya ticaretinin% 80’ini (veya AB ticareti dışındaysa% 75’ini) ve dünya nüfusunun üçte ikisini oluşturuyor.

Bu neden ile, güncel politik oluşumları incelerken, G20 oluşumu, insanlığın sorgulanabilir evrimi ve kırık mantıksızlığı sonucunda evrensel sistemden bağlantısını koparması üzerine cevaplarının bulunması gereken bazı derin sorular için veri toplamak ve araştırma yapmak için iyi bir fırsat olucağını düşündüm.

Sürecin tüm amacı, kitlesel güç mekanizmaların, insanlık üzerindeki mantık dışı ve ölümcül derecedeki negatif etkilerinin gün geçtikçe normalleştirilmesi ve normalleşmesi üzerine, evrensel gerçeklik algısından uzaklaştırılan hatalı biyolojik yapılandırılmaların araştırılması üzerine yoğunlaşarak olarak ortaya çıktı.

system.dna, Özcan Saraç

Politika işlerinle ne kadar ilintili?

Yaratığımız bu balonun içindeki en güçlü mekanizma poltika, yabancı bir yaşam formu bu gezegeni ziyaret etse, insanlığı anlıyabilmek için öncelikle politika kavramını anlaması gerekicektir, bu nedenle işlerimde sorgusal anlamda poltika kavramını sık işliyorum.

Matematiğin hayatımızdaki varlığı üzerine neler söylemek istersin?

Evrendeki herşeyin matematiksel bir açıklaması var, biz bu açıklamaların sadece bizim algısal kapasitemiz içerindeki küçük bir bolümünu keşfedebilmiş durumundayız. Bu nedenle matematik kavramın da tüm diğer pozitif bilim dalları gibi insalığın evrimi için, güncel gereksiz kavramlardan daha çok hayatımızda olduğunu görmek isterdim.

system.dna, Özcan Saraç

Geçtiğimiz günlerde, MIT Lab bilimadamları, bilinen ilk stop motion datasını, DNA üzerinden taşımayı başardığını açıkladı. Senin de “DNA storage” üzerine çalışmaların olduğunu biliyoruz. Bu konuda neler söylemek istersin.

Bu, benim de uzun bir süredir yakından takip ettiğim bir araştırma konusu. Organik teknolojik yapısının getireceği olanaklar ve yenilikleri izlemek heyecan verici. Kullanım alanlarına örnek vermek gerekir ise, 1 gram DNA’nın içerisine 700 Terabaytlık data verilemek başarıldı, en önemlisi ise bu DNA verisi binlerce yıl boyunca korunabiliniyor ve kullanılanabiliyor.

Bildiğimiz en karmaşık yapılardan biri insan beyni ve biz bu organik teknolojiyi kullanarak farklı teknolojiler üretebiliyoruz ama henüz kendi sistemimizin kontrolünde değiliz, bu kavramsal anlamda farklı soruları da berabirinde getiriyor. Pozitif anlamda ise, organik ve mekanik teknolojinin birlikte kullanılması ile bilim, uzay, tıp gibi keşifsel dallarda şu an bile akla gelemeyecek büyük gelişimlerin olacağı kanısındayım.

Senin için sırada ne var?

En yakın olarak, Mixer Galeri’de, 7 Eylül’de “O+OMA+A” isimli grup show’da, “System .wav” başlıklı işim, bir ay boyunca gösterimde olacak. Ayrıca, önümüzdeki günlerde karma ve solo sergilenmek üzere farklı projeler üzerinde çalışıyorum.