İtalyan sanat ve bilim stüdyosu fuse*’un, German Design Award 2019 Special Mention ve Digital Design Award, Sound Design ödüllü veri performansı Dökk, Digilogue desteği ile Türkiye prömiyerini 16 Ekim günü Zorlu PSM Turkcell Platinum Sahnesi’nde yapacak. Performansın ardından 17 Ekim Perşembe günü saat 14:00’te topluluk; canlı performanstan beşeri bilimlere, kültürel politikalardan teknoloji etiğine kadar uzanan çalışmaları ile bilenen küratör Camilla Colombo moderasyonunda bir konuşma ile çalışmanın arka planındaki disiplinlerarası hikayeyi anlatacak. “Veri Performanslarında Hikaye Anlatımı” ve “Yeni Medya Sanatı Üzerine Performans Tasarımı” konularına odaklanacak konuşma, topluluğun DÖKK performansındaki realizasyona odaklanacak.

Fuse* topluluğunun geride bıraktığı on sene içerisindeki canlı performanslarının ve yeni medya enstelasyonlarının birikimi sonucunda oratya çıkan ve “canlı medya operası” olarak nitelendirilen Dökk; beden hareketlerini, duyguları, gerçek veri setlerini ve fizik simülasyonlarını görselleştiriyor. Dünyanın dört bir yanından tweet’ler, biyometrik veriler, ses reaktif elementleri ve 3D mekanlar özel bir teknoloji sistemi ile Dökk için bir araya getiriliyor ve gerçekliğin farklı boyutlarına bakabilen bir performansa dönüşüyor.

Sanat ve bilim arasındaki buluşma alanında faaliyet gösteren fuse*’un çalışmalarının ana konusu duygular. Onlar için teknoloji sadece bir araç, asla bir amaç değil. Her zaman bir hikaye anlatmanın gerekliliğine önem veren ekip, ortaya çıkan teknolojileri anlatıya derinlik kazandırmak için kullanıyor ve izleyicisine duygusal bir tınıyla dokunuyor.

Dökk performansı ile fuse* ekibinin ortaya koymak istediği; izleyicinin daha derin bir yorum seviyesine ulaşmasına ve içinde yaşadığımız gerçekliği görmesine katkı sunmak.

fuse* ekibinin yarattığı bu evrensel dili keşfetmek üzere 17 Ekim Perşembe günü saat 14:00’te Zorlu PSM’de yer alan Digilogue Space’e davetlisiniz!