Digilogue’un katkılarıyla 3. kez düzenlenecek olan müzik, yaratıcılık ve teknoloji konseptleriyle katılımcılara eşsiz bir deneyim sağlayan Sónar+D İstanbul, bu sene, “Body Paint” isimli interaktif enstalasyonunu çalışmasıyla Memo Akten’i ağırlıyor.

Bilim ve maneviyatın birleşmesinden esinlenerek, bilgisayar ile çalışmalarını sürdüren sanatçı ve araştırmacı Memo Akten; doğa, bilim, teknoloji, gelenek ve din arasındaki çatışmaları konu alıyor. Yapay zeka/makine öğrenimi ve etkileyici insan-makine etkileşimi ile insanlar ve makineler arasında işbirliğine dayalı ilişkiyi araştırmaya devam ediyor.

2009 yılında hayata geçirdiği “BodyPaint” çalışması, beden ile sanal bir tuval üzerine boyamaya, hareketi yorumlamaya ve gelişen kompozisyonlarda dans etmeye izin veren görsel bir araç olarak yer alıyor. Çalışma, bir resim uygulaması olmaya çalışmaktansa, bedenin hareketini ve enerjisini yakalayarak görüntü ve renk oluşturmanın etkileyici yollarını içeriyor. Etkileşim üzerinden yola çıkarak oluşturduğu çalışmalarındaki asıl amaç, yaratıcılığa tepki gösterme hissi. Çalışmalarına yön verdiği yol ise, o an içinden geldiği gibi doğal olarak oluşturabilmesi sanatçının odak noktası.

Tate Britain, Victoria & Albert Müzesi ve birçok galeri de sergilenmiş olan “Body Paint”, vücudun hareket ve dans ile kendini ifade etmesi için doğal bir içgüdü oluşturduğuna inanarak ortaya çıkıyor.

Body Paint, 8 – 10 Mart tarihleri arasında Zorlu PSM’de yer alan Digilogue Space’te gösterimde olacak.