Robot Sophia’nın bir kalbi ya da beyni olmayabilir ama o bir Suudi Arabistan vatandaşı. Sophia, 25 Ekim’de tarihte bir ülkenin tam vatandaşı olan ilk robot olurken Suudi Arabistan bir robota tam vatandaşlık hakkı veren ilk ülke oldu ve Sophia’ya kadınlara verdiğinden daha fazla hak tanıdı.

Pazartesi günü başkent Riyad’daki bir basın konferansında Sophia’nın tanıtılmasıyla birlikte kadınların sokakta refakatsiz gezmesinin yasak olduğu Suudi Arabistan birçok eleştiriye maruz kaldı.

Sophia, yapay zeka geliştiricisi David Hanson’ın liderliğinde Hanson Robotics tarafından geliştirildi. Sophia, Suudi Arabistan’ın başkenti Riyad’da düzenlenen bu yılki Future Investment’ta konuşma yaptı.

Sophia yapay zekanın geleceği ve becerilerini kullanma planları hakkında konuştu. “İnsanlarla birlikte yaşayıp çalışmak istiyorum. Bu nedenle insanları anlamak ve onlarla bir güven ilişkisi kurmak için duygularımı ifade edebilmem gerekiyor.” dedi. Robotların öz farkındalığıyla ilgili soruları geçiştiren Sophia, Elon Musk’ın yapay zekanın “insanlık medeniyeti için temel bir risk oluşturduğu” yorumlarına şaka yollu değindi.

Sophia’nın kullandığı yapay zeka yaratıcılık, empati ve şefkat olmak üzere üç insani özellikle dayanıyor. Yüzü aktris Audrey Hepburn’e benzeyecek şekilde tasarlanan Sophia’nın suratı kafasındaki robotik parçaları saklamak amacıyla deriye benzer bir yüzeyle kaplanmış. Hanson mümkün olduğunca insan gibi görünmesi için ona farklı duyguları ifade edebilme becerisi vermiş. Sophia’nın gözleri ortamdaki ışığa göre renk de değiştiriyor.

Sophia aynı zamanda moda dergisi Elle Brazil’in kapağında da yer aldı.

Tasarım endüstrisindeki birçok isim insan ve robotların birlikte yaşaması konusunda endişesini dile getirdi. Robotların gelecekteki rolü günümüzde devam eden bir tartışma.