Paneller ve atölyelerle sanat ve teknolojinin geleceğine dair fikir yürütülen iki günlük programıyla alanın üreten, öğreten ve araştıran isimlerini bir araya getiren Digilogue Summit, üçüncü senesini geride bıraktı. Bu seneki programına panellerin yanı sıra atölyeleri de ekleyen Digilogue Summit-Future Tellers’18; gündüz etkinliklerini “Digilogue All Day All Night” performans serisiyle 24 saate tamamladı. “Yeni Öğrenme” (Kişi ve/veya Makine), “Veri Çağında Profil Oluşturma”, “Toplum ve Kültür Üzerinde Algoritmaların Etkisi”, “Dijital Alanlarda Kullanıcının Gizlilik ve Yasal Hakları ile Özgürlükleri” ve “Eğitimin Gelecekteki Rolü” konularında alternatif bakış açıları sunan panellerle dolu birinci günü, açık kaynak hareketinin öncü isimlerini kendi alanlarında temel eğitim programları oluşturduğu ikinci gün takip etti. 48 saate yayılan program, yaratıcı endüstrinin temsilcileri bir kez daha Digilogue çatısında buluşturdu.

Geleceğin bugünden talep ettiği yeni insanlık anlayışının kolektif yaklaşımla buluşmasıyla ortaya çıkan “açık kaynak akımı” çerçevesinde oluşturulan Digilogue Summit – Future Tellers’18’in 19 Ekim Cuma günkü panel programı, Refik Anadol, Kyle Mcdonald, Gene Kogan, Lauren McCarthy ve Zach Lieberman’ın açık kaynak akımı ve yeni öğrenme teknikleri üzerine gerçekleştirdikleri sunumlarla başladı. Konuşmacılardan Zach Lieberman’ın “Dünyada yeni fikirlere, yaratıcı alanda yeni oluşumlara ve enstitülere her zaman ihtiyaç var. Tüm dünyada yaratıcı fikirler için her zaman büyük bir alan olduğunu unutmayın.” sözleriyle yeni dünyanın en temel ihtiyacını özetlediği oturumda konuşmacılar açık kaynak akımının tasarımsal ve sanatsal boyutlarından bahsetti.

Hikaye anlatıcısı Levent Erden’in veri kullanımı üzerine yönelttiği sorular, Kına Demirel ile açıklığa kavuştu. Kına Demirel, “Veri toplamak ayrı bir beceri, elde edilen verileri yorumlamak ayrı bir beceri… Şimdinin hikaye anlatıcılarının yanına yarın veri anlatıcıları da eklenecek.” sözlerinin ardından ticari verinin bugünü, iş hayatındaki kullanımı, ne şekilde toplandığı ve nasıl yorumlandığı sorularına geleceğe ışık tutan cevaplar verdi. Günümüzün veri çılgınlığına “Veri Şehveti” başlıklı panel ile bir mola.

Dijital hukuk üzerine çalışan Av. Gönenç Gürkaynak ve Av. Gökhan Ahi, “Veri Mahremiyeti”ni ele alarak; hukuk sisteminin uzantıları, sınırları ve koruma altına aldığı hakları ve değişen kişilik haklarını sorguladı.

Prof. Dr. Ebru Yetişkin, “Algoritmalar toplumsal yaşamın farklı alanlarını nasıl etkiler?” sorusunu “Algoritmik Toplum” sunumuyla cevapladı.

 

Gökhan Yücel, Eda Aksoy, Ecmel Ayral ve Meriç Öner katılımdaki “Eğitim Şart Mı?” oturumunda; İnsanı geleceğe hazırlayacak bir eğitim sistemi nasıl olur? Sorusunun cevabı, farklı disiplinlerin getirdiği bakış açıları ile arandı… “Yeni Öğrenmeyi” birlikte keşfedelim.

Yapay zeka ile iş birliği mümkün mü? Yeni medya sanatçısı Refik Anadol, son projesi “WDCH Dreams”in ortaya çıkışından hayata geçtiği sürece kadar tüm yaşananları ve yapay zekanın geçmişi, şu anı ve geleceği nasıl tanımladığını anlattı.

Cengiz Ultav, “Türkiye’nin en büyük cari açığı bilindir.” diyor, “Ne olacak bu insanın hali?” Ultav ile cevaplar aradık.

Gene Kogan’ın “Sinirsel (Nöral) Estetik” başlıklı sunumu, izleyenleri sanatçının çalışmalarına bir adım daha yaklaştırdı.

Digilogue Summit- Future Tellers’18, alanının öncü isimleriyle dijital dönüşümün beraberinde getirdiği sorulara yanıt aradı. Nereye dönüşüyoruz? Birçok zihni kurcalayan soruların ardından zirve, ikinci gününde de nitelikli bir üretim sürecine olanak sağladı. Kod çalışmalarına yön veren atölye programları ile devam etti. Atölye çalışmalarına ait kayıtlar, ilerleyen günlerde digilogue.com web sitesi ve sosyal medya kanallarında yayınlanacaktır, takipte kalın.