Digi.logue Summit 2017; insan bedeni, yapay zeka, dijital mimari, inovatif ürün geliştirme, teknoloji etiği gibi pek çok konu üzerine çalışan alanının öncü isimlerini bir araya getirdi.

Zorlu Holding ve Zorlu PSM’nin hayata geçirdiği, Türkiye’nin yaratıcı endüstriler ve teknolojiyi odağına alan ilk interaktif platformu Digi.logue, 2. kez gerçekleştirdiği “Digi.logue Summit” ile yüzünü geleceğe dönen, gelecek nesillere ilham vermeyi ve tekno-felsefi konular etrafında yerel bir kültür oluşturmayı amaçlıyor. “Future Tellers (Gelecek Anlatıcıları)” temasında şekillenen etkinlik, farklı disiplinlerden alanının öncü isimlerini Zorlu PSM Drama Sahnesi’nde bir araya getirdi.

Yapay zeka, dijital mimari, inovatif ürün geliştirme, teknoloji etiği gibi birçok konunun ele alındığı bir günlük zirvenin açılış konuşmaları; Zorlu Holding CEO’su Ömer Yüngül, Digi.logue Platformu Artistik Direktörü Lalin Akalan ve Bilgi Üniversitesi Next Academy Başkanı Levent Erden tarafından yapıldı. Geleceği duymak isteyenlere ilham veren zirve; farklı disiplinlirden alanın öncü isimlerinin yer aldığı konuşma, panel, performans ve film gösterimleri ile farklı bakış açılarını sunarken, ayrıca katılımcılar, Digi.logue Summit 2017 konuşmacıları ile daha samimi bir ortamda tanışma ve konuşma fırsatı da yakaladı.

 

Michael Sturtz | Digilogue 2017 Summit Future Tellers / Gelecek Anlatıcıları
Michael Sturtz

Yapma ve Öğrenmenin Geleceği: Tasarımcıların Etik Sorumluluğu – Teknolojinin Empati ile Dengelenmesi

Stanford Üniversitesi Makina Mühendisliği Tasarımı Öğretim Üyesi ve The Crucible Kurucusu Michael Sturtz, konuşmasını “Yapma ve Öğrenmenin Geleceği: Tasarımcıların Etik Sorumluluğu – Teknolojinin Empati ile Dengelenmesi” başlığıyla gerçekleştirdi. Sturtz; katılımcıları, ABD’dekien büyük endüstriyel sanat okullarının kuruluşunda ve Stanford’un tasarım sürecinde yaratıcı bir yolculuğa çıkarttı. Konuşmayı izlemek için tıklayın.

 

Dr. Soner Canko | Digilogue 2017 Summit Future Tellers / Gelecek Anlatıcıları
Dr. Soner Canko

Geleceğin Ödemesi: Adil Bir Finansal Gelecek Mümkün Mü?

“Geleceğin Ödemesi: Adil bir finansal gelecek mümkün mü?” başlığı altında Levent Erden’in moderatörlüğünde; Bankalararası Kart Merkezi (BKM) Genel Müdürü Dr. Soner Canko ile Blockchain Evangelist ve Defterhane Kurucu Ortağı Cemil Şinasi Türün’ün katılımıyla düzenlenen panelde, dijital değerler için dünyanın öncü yazılım platformuna dair bilinmesi gerekenler tüm yönleriyle tartışıldı. Konuşmayı izlemek için tıklayınız.

 

Bager Akbay | Digilogue 2017 Summit Future Tellers / Gelecek Anlatıcıları
Bager Akbay

Otonom Varlıklar

Eğitmen, sanatçı ve İskele 47’nin Ortak Yaratıcısı Bager Akbay’ın “Otonom Varlıklar” başlıklı konuşması otonomi üzerine önermelerle dikkat çekiyor. Konuşmayı izlemek için tıklayınız.

 

Çağatay Başdoğan, Prof. Dr. Zehra Çataltepe

Geleceği Geliştirmek: Akademik ve Sektörel Ar-Ge Projelerinin Sahne Arkası Keşfi ve Gündelik Hayatlarımıza Etkileri.

Levent Erden’in moderatörlüğünde gerçekleştirilen panelde; Vestel Ventures Genel Müdürü Metin Salt, tazi.io kurucu ortağı, İTÜ Bilgisayar ve Bilişim Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Zehra Çataltepe, Koç Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Robotik ve Mekatronik Laboratuvarı Direktörü Çağatay Başdoğan, Osteoid Sağlık Teknolojileri Kurucusu Deniz Karaşahin gibi farklı disiplinlerden konuşmacılar sektörel Ar-Ge projeleri üzerine değerlendirmelerini aktardı. Konuşmayı izlemek için tıklayınız.

 

Elif Demirci | Digilogue 2017 Summit Future Tellers / Gelecek Anlatıcıları
Elif Demirci

Elon Mars Maceraları: Yeni Hümanist Liderler

Digi.logue Space’te 30 Ekim tarihine kadar devam edecek Future Tellers sergisinde işleri de bulunan sosyolog ve içerik yöneticisi Elif Demirci a.k.a datafobik, “Elon Mars’ın Maceraları: Yeni Hümanist Liderler” başlıklı konuşmasıyla kurgu üzerinden, yeni nesil, liderlik ve şirket kültürü gibi kavramlara değindi. Konuşmayı izlemek için tıklayınız.

 

Olaf Van Wilden | Digilogue 2017 Summit Future Tellers / Gelecek Anlatıcıları
Olaf Van Wilden

Sanat + Teknoloji / Karmaşıklık

TodaysArt Festivali Kurucu ve Direktörü Olof van Winden, “Sanat + Teknoloji / Karmaşıklık” konusunu ele alarak, teknolojinin insan hayatı ve kültürler üzerindeki etkisini irdeledi. Konuşmayı izlemek için tıklayınız.

 

Refik Anadol, Damien Henry, Ersinhan Ersin, Memo Akten, Pınar Yoldaş, Liam Young | Digilogue 2017 Summit Future Tellers / Gelecek Anlatıcıları
Refik Anadol, Damien Henry, Ersinhan Ersin, Memo Akten, Pınar Yoldaş, Liam Young

Sanatsal Sorgu vasıtasıyla Gelecekler Oluşturma: Makina Zekası, Yapay Zeka ve Sanatta Karışık Realiteler

Medya sanatçısı ve araştırmacı Refik Anadol’un moderatör ve konuşmacı olduğu “Sanatsal Sorgu Vasıtasıyla Gelecekler Oluşturma: Makine Zekası, Yapay Zeka ve Sanatta Karışık Realiteler” konusuyla katılımcıların ufkunu açan panel; Google Arts & Culture Lab Başkanı Damien Henry, sanatçı, yönetmen, Marshmallow Laser Feast’in Yaratıcı Yönetmeni Ersinhan Ersin; sanatçı ve araştırmacı Memo Akten, mimar, sanatçı ve araştırmacı Pınar Yoldaş; mimar, yönetmen, Tomorrows Thoughts Today’in Kurucusu ve Sci Arc Fiction and Entertainment’ın Koordinatörü Liam Young’ın katılımıyla gerçekleşti. Konuşmayı izlemek için tıklayınız.

 

Liam Young, Hello City | Digilogue 2017 Summit Future Tellers / Gelecek Anlatıcıları
Liam Young, Hello City

Liam Young “Hello City” Canlı Performans

Mimar Liam Young’ın bugün ve gelecek, gerçek ve hayal arasında konumlanan bir şehirden ilhamla kurguladığı “Hello City” isimli görsel-işitsel bir deneyim içeren canlı performansı; bugün ve gelecek, gerçek ve hayali arasında, hakiki manzaraların ve tasarlanmış kent kurgularının parçalarıyla bir araya getirilen bir yerde konumlanan bir şehri keşfe çıkardı.  Konuşmayı izlemek için tıklayınız.

 

Digilogue 2017 Summit Future Tellers / Gelecek Anlatıcıları“Geleceğiniz bugününüze dayanıyor. Bugününüzse sizi bilginizin sınırlarını zorlamaya, zihninizin ufuklarını genişletmeye ve çerçevelerinizi yıkmaya çağırıyor.” Öngörüsü ile yola çıkan Digi.logue Summit 2017, tüm güne yayılan konuşmalar, paneller ve performanslarla farklı disiplinlerden öncü isimlerini gelecek öngörülerini paylaşmak üzere bir araya getirdi. Zirve, Vinca Kruk ve Daniel van der Velden tarafından kurulan Metahaven’ın “Information Skies” isimli film gösterimiyle son buldu.