Yaratıcılık ve teknoloji platformu Digilogue, Kadir Has Üniversitesi’nin yürüttüğü İstanbul Ansiklopedisi Arşivi’nin dijital ortama aktarılarak erişime açılması için SALT iş birliğiyle sürdürülen çalışmaya dijital altyapı ve sistem geliştirme ortağı olarak katkıda bulunuyor. Verinin Yeni Anlatımları serisiyle, SALT Beyoğlu’nda her yönüyle irdelenecek güncel yaklaşım ve sistemler temelinde, İstanbul Ansiklopedisinin dijital arşivleme sürecinin en verimli ve ideal şekilde kurgulanması amaçlanıyor.
Verinin Yeni Anlatımları programları Channel Studio’nun sunumuyla başlıyor: Yeni Arşiv: Bir Tasarım Aracı Olarak  Makine Öğrenimi

Makine öğrenimi, yapay zekâ, bilgi sistemleri tasarımı ve dijital arşiv altyapısı alanlarında proje üreten teknoloji profesyonelleri, sanatçılar ve araştırmacıların katılımıyla düzenlenecek “Verinin Yeni Anlatımları” program serisi Channel Studio‘nun sunumuyla başlıyor. New York merkezli bir tasarım ve teknoloji stüdyosu olan ve müzeler, arşivler ve kültür kurumlarıyla çalışan Channel, çevrimiçi koleksiyonların ayrıntılı şekilde incelenmesine yönelik yeni yöntemler geliştiriyor.

Kadir Has Üniversitesi’nin devraldığı İstanbul Ansiklopedisi Arşivi’nin dijital ortama aktarılarak bir çevrimiçi yazılım aracılığıyla erişime açılması için SALT iş birliğinde sürdürülen üç yıllık çalışma odaklı seri, sürece dijital altyapı ve sistem geliştirme ortağı olarak katılan Digilogue tarafından gerçekleştiriliyor.

Channel Studio’nun kurucuları Will Denton ve Seth Kranzler’in yapacağı Yeni Arşiv: Bir Tasarım Aracı Olarak Makine Öğrenimi sunumunda (İngilizce), geçmişten bugüne makine öğreniminin kullanımları incelenecek. Ayrıca, yazılı ve görsel verilerin derin öğrenme ve diğer makine öğrenimi yöntemleriyle işlenmesi ve düzenlenmesinde yazılım tasarımlarının yeri değerlendirilecek. Yaratıcı endüstri temsilcileri için kaynak önerilerinin de sunulacağı program, konuya ilgili öğrenci, sanatçı, araştırmacı ve tasarımcılar başta olmak üzere herkesin katılımına açık ve ücretsiz.