Terledikçe serinlemek mümkün mü? “Nasıl?” dediğinizi duyar gibiyiz… Bu sorunun cevabı; MIT Media Lab araştırmacılarının geliştirdiği yeni materyalde saklı. Biyolojik hücreler kullanarak geliştirilen; BioLogic isimli nefes alabilen egzersiz materyali, küçük kanatlarla kaplı “nefes alabilen” bir egzersiz giysisine dönüşüyor.

Nem değişikliklerine tepki olarak küçülen canlı mikrobiyal hücrelerle kaplı kanatçıklar, reaktif bir sensör görevi görerek sporcuların serinlenmesini sağlıyor. Neme maruz kaldığında şişen ve küçülen giysi barındırdığı florasan sayesinde ter ile temasında yeşil parlıyor!

BioLogic barındırdığı E. Coli bakterileriyle vücuttaki terleri etkin bir şekilde hapsedip cilt ısısını düşüren canlı ve organik bir giysi. Giysi hücreleri bedenden ayrıştırdığı ince bir dolgu sayesinde bakteriyi tamamen zararsız hale getiriyor. Proje sorumlusu Wen Wang BioLogic’e gelecekte genetik mühendisliği yardımıyla yeni fonksiyonlar eklenebileceğini belirtti; hoş koku salgılamak da bunlardan biri! Aynı zamanda yıkanabilir, kurutulabilir ve tekrar giyilebilen bioluminescent ve biyoreaktif giysiler geleceğin teknolojisi!