NOS Visuals: Nohlab (Candaş Şişman, Deniz Kader) ve Osman Koç & Gökalp Kanatsız
8 Kasım 2018, 22:00 – 22:30

NOS, Nos Visual Engine yazılımı sayesinde görsel ve işitsel elemanlar arasında sağlanan etkileşimle her seferinde farklı şekillenen bir performans. Future Tellers’a özel olarak bu sefer müzisyen Gökalp Kanatsız ile birlikte üretilecek deneyim Zorlu PSM LED Sahnesi’nde seyirciyle buluşacak.

Kanatsız’ın üreteceği, birbirinden bağımsız iki müzikal fikrin aynı anda sunulduğu kesitlerden oluşan, yazılı kompozisyonun doğaçlama kararlarla icra edilmesi üzerine kurulu işitsel yapı, gerçek zamanlı görsel üretim yazılımı NOS kullanılarak görsel-işitsel bir deneyime dönüşecek. NOS yazılımı, performans anında yaptığı gerçek zamanlı ses analizlerini de görsel hesaplamalarının bir parçası haline getirip sesle görselin bir bütün olarak algılanmasını sağlayacak. Nohlab’ın görsele anlık müdahalesi ile görsel üretimi aynı zamanda bir performans haline gelecek. Minimal geometriler, Zorlu’nun dev LED ekranında insanların algısında birbiriyle kesişen alanlara kapılar açacak. Bu sayede katılımcılar neredeyse sinestezik, ve o ana özel bir deneyim yaşayacaklar.

NOS Visuals

NOS Visuals, Nohlab (Candaş Şişman, Deniz Kader) ve Osman Koç tarafından birlikte kurulmuş, ses ve görselin bir bütün olarak algılanmasını amaçlayan, geliştirdikleri özel yazılım sayesinde sesin görsele direk etki etmesinin yanı sıra, gerçek zamanlı görsel üretim sürecini müdahaleye açarak yazılımın bir enstrümana dönüşmesiyle artistik yorumlamalara da izin veren bir işbirliği platformudur.

Nohlab

Sanat, tasarım ve teknoloji etrafında disiplinlerarası deneyimler üreten bir
stüdyodur. Teknolojinin sanat ve tasarımla olan ilişkisini sorgularken, dijital gerçeklik ile fiziksel gerçeklik arasında köprüler kurar. İnsan ve teknoloji arasındaki bağın farklı şekillerde ifade edilebileceği araç, tasarım ve hikâyeler üretir. 2011 yılında Deniz Kader ve Candaş Şişman tarafından kurulmuştur.

Osman Koç

İstanbul menşeili mühendis/sanatçı ve İskele47’nin kurucu ortaklarındandır. Sahne ve enstalasyonlar için farklı etkileşim metotları araştırmakta olup, sanat, tasarım ve endüstriyel projeler için prototip yapmanın yanı sıra, teknik danışmanlık da vermektedir.

Gökalp Kanatsız

İstanbul Bilgi Üniversitesi Müzik Bölümü mezunu ve İTÜ Müzik İleri Araştırmalar Merkezi (MIAM) Sessel Sanatlar bölümünde yüksek lisans öğrencisi, elektronik ve elektro-akustik müzik bestecisi. Çalışmalarını İstanbul’da sürdürmeye ve seslendirmeye devam ediyor.

Brand Week kapsamında Zorlu PSM Led sahnesinde yer alacak, performansı ücretsiz olarak izleyebilirsiniz.