SELÇUK ARTUT, ALP TUĞAN
24 EKİM, 11:00 – 18:00

2 oturumdan oluşacak çalıştayın birinci bölümünde; “Jeneratif Sanat uÜretiminde Kullanılan Yöntemler ve Tarihsel Süreç” konulu bilgilendirme sunumu yapılacak ve bilgisayar ortamı olmaksızın analog yöntemlerle jeneratif görsellerin üretimi çalışılacaktır. İkinci bölümde ise “çeşitli algoritmalar kullanarak Processing yazılım geliştirme ortamında dijital görseller” üretilecektir. Üretilen görseller, vektörel formatta olacağı için Adobe Illustrator gibi vektör işleme programlarına aktarabilecek ve farklı tasarım projeleri geliştirilebilecektir.

Program İçeriği:

1. Aşama

-Jeneratif sanatlar üzerine bilgilendirme sunumları,
-Analog yöntemlerle jeneratif görsel üretmeyi sağlayan Harmonograf hakkında genel
bilgi,
-Processing’in açık kaynak kodlu programlama ortamı ve kullanımı anlatılacak,
-Jeneratif sanatlar/görseller ile ilgili örnekler verilecek. Giriş seviyesinde trigonometri bilgisi verilecek,
-Ek olarak kullanılacak kütüphanelerin üzerinden geçilecek ve çalışma sistemi
anlatılacak.

2. Aşama:

-Grafik şekiller en basit haliyle oluşturulacak,
-Objelerin kanvas üzerine algoritmik dağılımı yapılacak,
-Oluşturulan vektörel grafik parametreler, klavye ve fare kullanılarak değiştirilecek,
-Oluşturulan görsel vektörel olarak bilgisayara kayıt edilecek ve Adobe Illustrator’a aktarılacak,
-Geliştirilen programdaki renk, büyüklük, kalınlık, miktar gibi görseldeki çeşitliliği sağlayan değişkenler parametrik hale getirilecek.

Selçuk Artut

Sanatsal araştırmaları kuramsal ve pratiklere dayalı insan teknoloji ilişkileri üzerinedir. Daha önce yayınlanmış dört kitabı bulunan Artut’un sanatsal üretimi güncel sanatın teknoloji ile kesiştiği çizgide ilerlemektedir. Eserleri ICA Londra, Istanbul Bienali, Moving Image NY, Art Hong Kong gibi etkinliklerde sergilenmiş ve çeşitli koleksiyonlara dahil edilmiş ve Artsy, Creative Applications, CoDesign, Visual Complexity, CNN GO gibi yayınlarda eserleriyle yer almıştır. Şu anda Sabancı Üniversitesi Görsel Sanatlar ve Görsel İletişim Tasarımı programını koordine eden Artut, üniversitede Ses ve Etkileşim konularında dersler vermektedir. Profesyonel müzik hayatına Replikas ve RAW (live coding) isimli projeleriyle devam etmektedir.

Alp Tuğan

Yaratıcı kodlama, bilgisayar destekli sanatlar, etkileşim tasarımı ve ses üzerine çalışmaktadır. Yaklaşık 10 yıldır, çeşitli sergi ve etkinliklerde görsel/işitsel işleriyle yer almaktadır. 2006-2009 yılları arasında Volume Ses Teknolojileri dergisinde ses kayıt ve ses teknolojileri üzerine yazıları yayımlanmıştır. Şu anda, Selçuk Artut’la beraber, kurucu ortaklarından olduğu Filika İnteraktif’te kişisel ve ticari işleri üzerine çalışmalarına devam etmektedir. Aynı zamanda Özyeğin Üniversitesi’de yaratıcı kodlama ve ses tasarımı üzerine dersler vermektedir. Müzik hayatına RAW (live coding) isimli görsel/işitsel projesiyle devam etmektedir.

Katılımcı Sayısı: 10-15 kişi ile sınırlıdır. Kapasitenin dolması durumunda çalıştay, Digilogue Open Space’te dışarıdan takip edilebilir.
Katılımcıların Atölyeye Getirmesi Gereken Ekipmanlar: Laptop
-Katılımcıların profesyonel olmasa dahi; C++, processing, Javascript, C# ya da herhangi bir programlama/scripting dili hakkında bilgi sahibi olması gerekir.
Katılımcıların kendi dizüstü bilgisayarlarını getirmesi beklenmektedir.
-Katılımcıların atölyeye gelmeden önce Processing geliştirme ortamını bilgisayarlarına kurmuş olmaları gerekmektedir.

İlginiz için çok teşekkür ederiz, etkinlik için kayıtlarımız dolmuştur.