Ali Bozkurt
14 Kasım, 13:00 – 16:30

 

Derivative TouchDesigner, gerçek zamanlı grafikler üretme, düzenleme, kompoze etme ve hareket tasarlama amacıyla kullanılan, “node” tabanlı bir görsel programlama ortamıdır. Kendi içinde barındırdığı birçok grafik programlama aracı ile TouchDesigner, günümüzde canlı etkinlikler, dijital yerleştirmeler ve sergilerde 3D grafikleri gerçek-zamanlı oluşturmak için yaygın şekilde kullanılmaktadır. Farklı sensör ve başka veri sağlayıcı ortamlar ile etkileşimli şekilde çalışabilmesi ve veriyi başka ortamlara aktarabilmesi özelliği ile TouchDesigner, birçok VJ ve canlı görsel sanatçısı tarafından da sıkça başvurulan bir araç haline gelmiştir. Bu atölyede, TouchDesigner’ın kullanıcı arayüzüne basit bir giriş yaparak, ilk bakışta karmaşık görünen bu görsel programlama dilini adım adım irdeleyeceğiz. Atölye boyunca, sesin birçok parametresine duyarlı bir şekilde gerçek zamanlı render alabileceğimiz bir geometri tasarımı üzerinde çalışmalar yürütülecektir.

Atölye Programı:

-TouchDesigner’a Giriş

-TouchDesigner 099 Non-Commercial Version Kurulumu

-Setup dosyasına link üzerinden ulaşabilirsiniz.

-Ana Kullanıcı Arayüzü & Sıkça Kullanılan Kısayollar

-Parametre Seviyesinde Kullanılan Python Expression’ları

-Operatör Tipleri ve Ana Ağ Kurulumları

-SOP’lar ile Basit Geometriler Yaratma

-Ana Matematiksel Operasyonlar ve Basitçe CHOP’lar

-Basitçe bir Geometry ve Rendering Kurulumu Yapma

-TOP’lar ve Render Edilmiş İmajı Yeniden Düzenleme

-Ses Analizi Araçlarını Programlama

-Gerçek Zamanlı, Ses Analizi Yapan bir CHOP Ağı Kurma

-Gerçek Zamanlı Ses Analiz Değerlerinin Parametre Kontrolü İçin Kullanımı

-Instance Rendering

-Bir SOP Ağı Yaratma ve Geometry Level’ında Bunu Örnekleme o Ara-Operatör Kontrolleri

-Bonus Lecture: TOP Seviyesinde Generative Psychedelic İmaj Yaratımı – 1 saat o Feedback Döngüsü Oluşturma

-Feedback Döngüsünün Çeşitli TOP’lar ile Kontrolü

Ali Bozkurt

1992 doğumlu, Bilkent Üniversitesi’nde Mühendislik lisans eğitiminin ardından Medya & Tasarım alanında MFA eğitimine başladı. 10 yıldır aktif olarak multidisipliner tasarım dünyasında üretiyor, şu an dijital ve generative alanlarda interaktif ve immersive faktörler üzerine üretiyor ve araştırmalarını sürdürüyor. Ses, ışık ve mekan üçlemesi üzerinde bunların etkileşimlerinin ortam tanımlayıcılığı üzerinde çalışıyor.

Katılımcı Sayısı: 10-15 kişi ile sınırlıdır. Kapasitenin dolması durumunda atölye, Digilogue Open Space’te dışarıdan takip edilebilir. 

Katılımcılardan etkinliğe gelirken dizüstü bilgisayarlarını yanlarında getirmelerini ve Derivative TouchDesigner programının Non-Commercial versiyonunu bilgisayarlarına kurmaları rica ederiz. Workshop başlamadan önce yine de kurulum dosyası katılımcılarla paylaşılacaktır. 

İlginiz için çok teşekkür ederiz, etkinlik için kayıtlarımız dolmuştur.