İnanç Mekatronik Kulübü: Zeynep Baştaş, İpek Deniz Özka, İlayda Şen, Ata Ertuğ Çil
14 Ekim, 11:00 – 13:00

Program İçeriği:

Bu workshopta günümüz teknolojileri ve gelecekte neler olabileceği hakkında konuşulacaktır. Geleceğin belirlenmesinde STEM’in yerinden bahsedilecek ve İnanç Mekatronik Kulübü’nün (IMC) STEM’i yaymak için yaptığı çalışmalara değinilecektir. IMC’den, katıldığı yarışmalardan ve ödüllerinden bahsedilecektir. Söyleşi tarzında olacak olan workshopta özellikle gelecek teması üzerinden ilerlenecektir. Robotlar, bilgi, öğrenme ve öğrenilenlerden başkalarının da yararlanmasını sağlama temaları sunumda büyük yer kaplamaktadır.

İnanç Mekatronik Kulübü (IMC)

İnanç Mekatronik Kulübü, 2007 yılında “Türkiye’nin ilk ve tek üstün yetenekli öğrenciler okulu” olarak da bilinen Türk Eğitim Vakfı İnanç Türkeş Lisesi’nde (TEVİTÖL) robotik çalışmalarını yürütmek; bu çalışmalarıyla yurt içi ve yurt dışındaki yarışmalarda okulumuzu ve ülkemizi temsil etmek amacıyla öğrenciler tarafından kurulmuştur. Kuruluşunun birinci yılında çalışmalara başlayan IMC, ilk olarak FIRST Vakfı tarafından 9-16 yaş grubu için düzenlenen FIRST Lego Ligi (FLL) Türkiye ayağına katılmıştır. Karşılaşılan birçok engele ve maddi zorluğa rağmen IMC katılım sağladığı ilk yıllarda bile büyük başarılar elde etmiş, 2008 yılından günümüze kadarki yaklaşık on yıllık süreçte Türk takımları arasında her zaman ilk on takımda yer almıştır. 2012 yılından itibaren FLL’in yanı sıra yine FIRST vakfı tarafından düzenlenen FIRST Robotics Competition’a (FRC) da katılım sağlayan IMC, liselerarası mekatronik yarışmalarında en prestijli ödülleri almaya hak kazanarak Türk takımları arasında ilklere adını yazdırmış, görülmemiş başarılara imza atmıştır.
IMC gerek üyelerinin robotiğe olan tutkusuyla gerekse daha büyük işler başarmaya olan inancıyla bugün başlangıçta hedeflenenin, hayal edilenin çok daha ötesinde yer almaktadır ve sahip olduğu ilkelerle her zaman daha ileriye, en ileriye gitme yolunda varlığını sürdürmeye devam edecektir.

Katılımcıların atölyeye katılmadan önce, linki incelemesini ve What’s FIRST Robotics Competition?  videosunu izlemesini rica ederiz.