3 KASIM 2018, 15:00 – 19:00
BURCU DOĞRU, BURÇİN GÜRBÜZ, ÇİĞDEM DÜZGÜNEŞ, ZAFER MASALCI

Bir simülasyon gerçek hayattan farklı olarak: daha kontrol edilebilir veya daha kontrolsüz; fizik kanunları daha katı veya tersine esnek; gerçekle birebir, pastoral, dijital vb. “normal” spektrumunun çeşitli noktalarında şekillenebilir.

Bu atölye bir VR simülasyonudur. VR teknolojisi, kullanıcıyı fiziksel dünyadan koparır ve kurgusal, canlandırılmış, insan + makine iş birliğiyle üretilmiş ve “immersive” yani sarmalayarak içine alan bir ortama gönderir. Bu ortamda yürümeyi yeniden öğrenmek zorunda kalabilirsiniz. Burada sarhoş olabilir, uçabilirsiniz. Burada var ya da yok olabilirsiniz. Duyu-Duygu, biri pastoral ve biri dijital olmak üzere, birbirlerine “portal” aracılığıyla bağlanan paralel evrenlerden oluşur. Gözün ilk açıldığı evren: Pastoral Ada normali dingin; oradan portalla geçilen ikinci evren: Dijital Ada normali ise tedirgindir. VR Simülasyona yerleştirilen çeşitli görsel ve işitsel Efektlerle katılımcıların Duygusal ve Fiziksel tepkileri ölçülür. Ölçümler alanında uzmanlara analiz edilmek üzere iletilir ve bir sonraki aşamaya evrilerek yeni veri olarak geri dönüşüme girer.

Duygu için Dr. Paul Ekman’ın 70’lerde sunduğu “Evrensel Duygular Teorisi”nde sunduğu 7 temel duygu -kızgınlık, mutluluk, şaşkınlık, korku, üzüntü, kınama ve tiksinme- ; Duyu için birincil olarak Görme, ikincil olarak İşitme baz alınır.

Program İçeriği:

Her kullanıcıya VR deneyimi başlamadan 2 dakika önce kalp ritm ve nabız ölçüm cihazı ile Muse EEG takılacaktır ve kendisine 2 dakika süreyle nispeten izole ve sakin bir alanda bekletilecektir. Yine deneyim öncesi her kullanıcıyla temel bir anket yapılacaktır. Bunlarla amaçlanan her katılımcının ortalama, normal değerlerini alabilmektir. Cihazlar VR deneyimi boyunca takılı kalacaktır. Aynı zamanda katılımcılar, deneyimleri boyunca vücut dili analizi çıkarmak, bunun yanında solunum değerleri elde edilmek üzere bir veya birden fazla açıdan videoya çekilecek. Bunlara ek olarak bir taraftan da duygu analizi almak üzere ses kayıtları alınacaktır.

Digilogue Summit dahilinde gerçekleşen etkinlik sonrasında alınan katılımcılardan alınan değerler uzmanlara iletilecektir. Bu değerler bireysel ve bütüncül olarak ele alınırken, inclemeler üzerine ortaya çıkacak analitik veriler katılımcılar da dahil açık platformlarda paylaşılacaktır.

Önerilen Katılımcı Sayısı: 20 kişi
Katılımcıların atölye sırasında verilen anketleri ve onay formunu doldurmasını rica ederiz.

İlginiz için çok teşekkür ederiz, etkinlik için kayıtlarımız dolmuştur.