Zeynep Naz Avcı, İdil İşsever, Melis Menkü, Emre Baba, Yiğit Pekçeti̇n, Tuna Çimen.
23 Ekim, 11:00 – 12:30

4th Dimension, 3 yıldır gelecek nesilleri hiçbir cinsiyet ayrımcılığı yapmaksızın bilim ve teknolojinin verdiği imkanlarla güçlendirme ve gelecek nesile ilham verme gayesiyle birçok etkinliğe imza atan bir FIRST Robotics Competition (FRC) takımıdır .Bu yarışma kapsamında takim her sezon 6 haftalık bir süreçte belli kurallar altında endüstriyel boyutlarda bir robot tasarlıyor ve Java ile programlayarak robotu hazır hale getiriyorlar. 21 üretken lise öğrencisinden oluşan 4th Dimension ekibi, her yıl kendi ürettiği ve yazılımını yaptığı robotla uluslararası platformda bir çok başarı elde etti ve bu yolda elde ettiği deneyimleri Digilogue aracılığıyla sizlerle paylaşmak için sabırsızlanıyor.

Program İçeriği

-FIRST nedir?
-FIRST Robotics Competition (FRC) nedir?
-Robot Yapim Sureci (Built Season) Nasil Isliyor?
-Robotun Java ile programlanmasi

Idil Issever

4th Dimension takımının mekanik alt grubunda olan 10 Ocak 2002 doğumlu İdil Issever. Liseden sonra hazırlık sınıfındayken FLL takımına girdi ve FLL ruhunu da tadarak FIRST prensiplerini daha iyi tanımış oldu. FLL de takımın proje kısmında yer alan ancak zaman içinde robotlara olan ilgisini farketti. FIRST hayatına FRC ile devam edenİdil Issever karar verdim ve 4th dimension ailesine katıldım. 2017 off seasonda takım arkadaşlarıyla yarışmanın en prestijli ödülü olan Chairman’s Award ile döndü.

Emre Baba

2 Ocak 2003 doğumlu Emre Baba, Ilkogretimimi TAKEV’de baslayıp, Bahcesehir Koleji’nde sonlandirdi. 2017’den beri Izmir Bahcesehir Fen ve Teknoloji Lisesi’nde ogrenimime devam eden Emre 9. sinifta FIRST Lego League takımı ile FIRST’le tanıştı. 4th Dimension isimli FIRST Robotics Competition takımının programlama subteam’inde calismalarına devam ediyor.

Yigit Pekcetin

9 Ağustos 2002 doğumlu Yiğit Pekçetin. Lise eğitimi sırasında Bahçeşehir Fen ve Teknoloji Lisesi içerisinde Fll ve STEM ile tanıştı. Bu süreçte bir çok yeni bilgi edindi ve 4th Dimension Frc takımınin mekanik bölümüne katıldı.

Tuna Çimen

2002 doğumlu Tuna Çimen. Lise eğitiminde geçtiğimde doldurduğum bir form sonrası Fll ile tanıştı. Daha sonrasında Frc’ye geçti ve yaz boyunca Frc hakkında bilgi toplayan Tuna Çimen şu anda 6429 ailesinin bir parçası olarak çalışmalarına devam ediyor.

Zeynep Naz Avcı

11 Ocak 2002 doğumlu Zeynep Naz Avcı. FIRST ile ilk tanışması 2014 yılında gerçekleştirdi. FIRST ırk, dil, din ve cinsiyet gibi kavramların hepsini arkanızda bırakıp dünyaya ve geleceğe bilimle, duyarlılıkla bakmanızı sağlıyor . Hayallerinizi gerçekleştirme yolundaki en önemli basamak olmakla beraber size bu yolu kendiniz çizmeniz için gereken cesareti veriyor.

Melis Menkü

12 Mayıs 2002 doğumlu Melis Menkü. Türk Alman Kültür ve Eğitim Vakfından (TAKEV) mezun olan Melis Menkü. İlk defa Takev’de sekizinci sınıf FLL sayesinde FIRST ile tanıştı. İzmir Bahçeşehir Fen ve Teknoloji Lisesi’nde eğitimine devam ediyor. 4th Dimension ailesinde Advertisement ve PR subteam’lerinde yer alarak başarılara imza atıyor.
Katılımcılar, workshop öncesi firstinspires.org sitesinden FIRST Vakfi ve etkinlikleri hakkinda ön bilgi almaları rica ediliyor.