Boske Collective: Lalin Keyvan & Mehmet Berk Bostancı
5-6 Kasım 2018, 10:00 – 16:00

Program İçeriği:

Günümüze kadar gelen sanat anlayışında sanatçının; kimliği, düşleri, kültürü eserin içinde bir şekilde kendini var etmiştir. Peki ya globalleşen bir toplumun parçası olan bu nesilde bir eserden bu izleri nasıl görmek mümkün? Paylaşarak, katılarak. Neden teknolojinin artarak hızlanan bir çizgiyle geliştiği bu dönemde izleyici pasif kalsın?
Bu atölyenin amacı öncelikle açık kaynak hareketi sayesinde sanatçı-sanat eseri-izleyici ilişkisini yeniden ele alarak tartışmaya açılacağı bir ortam yaratmak ve ikincil olarak katılımcılarla sosyal toplumda sınırları kaldıran, transparan, dinamik, akışkan, işbirlikçi bir süreçte bir katalizör olarak rol oynayacak bir sistem üretmek ve sanatı küresel bir efor haline getirmektir.

Lalin Keyvan

Boske Collective’de proje yöneticisi ve kreatif direktör olan Lalin Keyvan, Bahçeşehir Üniversitesi(BAU) Mimarlık ve İletişim Tasarımı lisans, Institute for Advanced Architecture of Catalonia Advanced Architecture(IAAC) yüksek lisans bölümlerinden mezun olduktan sonra insan-mekan-teknoloji etkileşiminin tasarımı üzerine çalışmalarına başlamıştır. Barselona Living in Future Cities sergisinde aynı zamanda tez konusu olan öğrenen makinalar çağında yaratıcılık kavramını irdelediği Augmented Creativity enstelasyonu, Uluslarası Edinburg Bio and Beyond Bilim Festivali’nde biorock ve Fab12 Shenzhen’de giyilebilir teknoloji üzerine yaptığı çalışmalar sergilenmiş, Barselona Santa Eulalia ve Sidney Vivid ışık festivallerinde interaktif enstelasyonlar yapmıştır.

Mehmet Berk Bostancı

Boske Collective’de kreatif direktör ve etkileşim tasarımcısı olan Mehmet Berk Bostancı, lisans eğitimini Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Mimarlık Bölümü’nde tamamladıktan sonra, Institute for Advanced Architecture of Catalonia (IAAC) Advanced Interaction yüksek lisans programından mezun olmuştur. Tasarımın insan ve teknoloji arasında bağlayıcı ve birleştiriciliği konusunda uzmanlaşarak, eğitiminden sonra IAAC’te asistanlık yapmış; İspanya, Avustralya ve Estonya gibi dünyanın çeşitli yerlerindeki sergi, bienal ve festivallerde enstelasyonlarıyla yer almıştır.

Beklenen Katılımcı Sayısı: 20 kişi
Processing ve Arduino yazılımlarına ve kodlama bilgisine hakim olması gereklidir. Ve katılımcıların kendi bilgisayalarıyla atölye alanına gelmesi rica olunur.

Etkinliğe Katıl