1-7 Ekim, 10:00 – 13:00
Basecamp

Base Camp’ın hedef kitlesi; dijital görüntü üretimini öğrenmek isteyen ama nereden başlayacağını ya da nasıl ilerleyeceğini bilemeyen tüm gençlerdir. Katılımcıların, kamp sonunda, dijital görüntü üretiminin neredeyse her alanı ile ilgili fikir sahibi olması amaçlanmaktadır. 1 haftalık süre boyunca fotoğraf, kamera, görüntü işleme ve sentezleme (Photoshop, After Effects, Premiere Pro yazılımları ile foto manipülasyon, video editing, karakter animasyonu, matte painting, motion graphics, VFX, compositing, camera tracking ), 3D (Cinema 4D ile modelleme, ışık, procedural animation) (x-particles ve Turbulance FD ile likit, duman, kumaş ve abstract animasyon) (Substance Painter ile kaplama) (Arnold ile kaplama ve render) ve ses (Adobe Audition) gibi teknik ve yazılımlar canlı uygulamalar ve örnekler ile anlatılacaktır. Atölye çalışması boyunca üretilecek işler, Aralık ayında düzenlenecek Base sergisinde gösterilmek için değerlendirmeye alınacaktır.

Atölye Programı

 1. Gün Atölye Programı:

 Tanışma/Kendi Kendine Öğrenme Nedir?

Dijital görüntü üretimini kendi kendine öğrenmek için nasıl çalışmak lazım? Kaynak siteler, eğitimler, konferanslar, yazılım üreticilerinin siteleri ve teknik forumlara genel bir bakış. Yazılım üreticilerinin öğrencilere sunduğu imkanlar. 

Dijital Görüntü Nedir?

Dijital görüntü üretimi, işlemesi, sentezlemesi ve sunumu ile ilgili ana başlıkların tanıtılması.

Dijital Fotoğraf ve Video Kameralarının Anatomisi

Sensör, Kayıt Formatları, FPS, Çözünürlük,  Dijital İş Akışı.

2. Gün Atölye Programı:

Photoshop ile Fotoğraf İşleme

Photoshop nedir? Vektör ve fotoğraf arasındaki farklar. Matte painting nedir, Foto-manüpülasyon nedir?  Kolaj nedir? Örnek işler, örnek psd dosyalarının analizi.

Photoshop ile Dijital Çizim, İllüstrasyon ve Karakter Tasarımı

3.Gün Atölye Programı:

 After Effects

After Effects nedir? Motion Graphics nedir? Görsel efekt (VFX) nedir? Photoshop ile üretilmiş örnek matte painting uygulaması ve VFX ile video üretimi.  Örnek işlerin analiz edilmesi.

4. Gün Atölye Programı:

After Effects

After Effects’de 3D kullanımı. Cinema 4D entegrasyonu, camera-object tracking, plug-in’ler ve After Effects scriptleri. Örnek işlerin analiz edilmesi.

5. Gün Atölye Programı:

3D

3D Nedir? Modelleme, animasyon, kaplama, ışık, karakter rigleme gibi alanlara genel bir bakış. Katılımcılarla beraber basit bir abstract görüntünün üretilmesi, analiz edilmesi.

Cinema 4D

Bir 3d yazılımının analizi. Örnek bir dosyanın beraberce işlenmesi. Daha önce üretilen bir karakterin ve sahnenin kaplanması, ışıklandırılması, render alınması.

6. Gün Atölye Programı:

 Cinema 4D

X-particles ve turbulanceFD kullanılarak simülasyon kavramının açıklanması, simülasyon yazılımları ile sıvı, duman, kumaş üretimi.  Dynamics simülasyonlar. 3d ortamda hava, yerçekimi türbülans vs. gibi kavramların açıklanması.

7. Gün Panel Programı:

Dijital Görüntü İşleme

İş imkanları, alan seçimi, uzmanlaşma.

Arda Yalkın

1974 Ankara doğumlu Arda’nın bilgisayarlara ilgisi çok küçük yaşlatda başladı. Commodore 64, Amiga, 8088 işlemciler… Teknik lise elektronik-bilgisayar bölümünden mezun olduktan sonra müzisyen olma hayaliyle önce Anadolu Üniversitesi sonra da   Ankara Üniversitesi’ndeki eğitimlerini yarıda bıraktı. Bir süre müzik teknolojisi ile ilgili çalıştıktan sonra, 2004 yılında CGI ile ilgilenmeye başladı.  Bir çok önemli müzisyen için canlı video performansları gerçekleştirdi. Müzik videoları, konser dvd’leri, reklam filmleri yönetti. 2011’den itibaren ticari olarak çalışmayı bırakıp sadece sanat ile ilgilenmeye başladı. 4 kişisel sergi açtı. Video ve resimleri  ABD, Fransa, İspanya, İtalya, Yunanistan ve Rusya’da sergilendi.  Dünyanın prestijli programlarından Residency Unlimited New York ve 18th Street Art Center’ın sanatçı rezidanslarına kabul edildi. ha:ar adlı bir yan proje yürüten ve Base Istanbul ekibinin de bir parçası olan Arda, fotoğraf, video, vfx, 3d gibi bir çok alanda birden kendini geliştirmeye ve üretmeye devam ediyor.

 

Katılımcı Kapasitesi: 40 kişi Kayıt için basesergisi@gmail.com adresine mail atabilirsiniz

Katılımcıların atölye programına kişisel bilgisayarları ile katılımı beklenmektedir.

KAYITLARIMIZ KAPANMIŞTIR İLGİNİZ İÇİN TEŞEKKÜR EDERİZ!