Hakan Gündüz & Ahmet Said Kaplan
1 KASIM, 18:00 – 19:00

“artifact”, “Bilgisayarlar düş kurar mı?”, “Duyguları olabilir mi?”, “Sanat eseri üretebilir mi?” sorularından yola çıkarak tasarlanan, yapay sinir ağları kullanılarak yağlı boya tablo görselleri ile eğitilmiş algoritma ve duygu durumlarına bağlı benzersiz yeni resimler üretir. Bu sunumda “artifact”in oluşum ve sonuç aşamalarına değinilecektir.

Program İçeriği:

-Kısa özgeçmişler
-DECOL kollektifi hakkında bilgi paylaşımı
-Gerçekleştiğimiz projelerden örnekler
-Yapay zeka / Günümüz ve geleceği
-“artifact” neden? “Bilgisayar düş kurar mı?”, “Duyguları olabilir mi?”, “Sanat eseri üretiebilir mi?”
-“artifact” in arkasındaki algoritma; Çekişmeli Üretici Ağlar (Geneative Adversarial Networks)
-Yapay zeka ve duygular
-“artifact” gerçekleşme süreci ve karşılaşılan sorunlar
-“artifact” çalışma biçimi ve görsel örnekler
-Soru – cevap

Hakan Gündüz

1977 doğumlu sanatçı, Yıldız Teknik Üniversitesi Fizik Bölümü’nde okudu. Üniversite yıllarında grafik tasarım ve yazılım ile ilgilendi. Özellikle yazılım konusunda uzmanlaştı. Sektörde çeşitli şirketlerde yazılım mühendisi olarak çalışırken, bir yandan da fotoğraf ve yaratıcı programlama ile ilgili çalışmalar gerçekleştirdi ve kariyerini bu yönde ilerletmeye karar verdi. Çeşitli sergilerde çalışmaları sergilendi. 2015 yılından itibaren aynı zamanda yönetim kurulu üyesi olduğu DECOL Yeni Medya Stüdyo’sunda çalışmalarına devam etmektedir.

Ahmet Said Kaplan

1986 doğumlu sanatçı, erken yaşlarda dijital sanata ilgisi başladı. Üniversitede resim üzerine eğitim alırken, M-NUS plak şirketi bünyesinde bulunan müzisyenler için albüm görselleştirmeleri yaptı. Bir çok animasyon ve müzik videosu üretimi ardından canlı/gerçek zamanlı görsel prodüksiyonu, performanslar ve interaktif enstalasyonlar üzerine çalıştı. 2014 yılında techno müzisyeni Jon Gaiser ile albüm turu kapsamında 30’dan fazla ülkede canlı görsel performans yaptı. Eş zamanlı olarak Türkiye’deki deneysel müzik sahneleri için konsept projeler üretti. Birçok dijital sanat platformunda bireysel ve kollobratif işleri sergilendi. Günümüzde ise kurucularından olduğu DECOL Yeni Medya Stüdyosu’nda yaratıcı yönetim ve yenilikçi dijital deneyimler üretmek için geliştirmeler yapmaya devam ediyor.