Galeriler, duvarlarını aşmaya devam ediyor. Washington’da bulunan The National Gallery of Art – NGA (Ulusal Sanat Galerisi), 45.000’i aşkın eseri, dijital olarak arşivleyerek, sanat eserini sanatseverlere ücretsiz olarak açıyor.

Dijitale aktarımlarını sürdürerek birçok sanatsevere, ücretsiz ve kolay erişmeyi hedefleyen galeleriler ve müzeler bu anlamda yoğun çalışmalarına devam ederken NGA da dijital dönüşüme katılanlar arasında yerini aldı.  45.000’i aşkın dijital olarak arşivlenmiş sanat eserini ücretsiz olarak açan NGA, temalara göre başlıklanan ve ayrılan eserleri NGA Images adını verdiği sistem üzerinde topluyor. Site içerisinde arama, gezinme, paylaşma ve indirme için ücretsiz bilgiler ve görseller yer alıyor.

Bu eşsiz seçkide; Van Gogh’un 1889 yılı tarihli Self-Portrait (Otoportre) kitabının yüksek çözünürlü görüntülerini ya da Henri Rousseau’nun 1844 – 1910 tarihleri arasında yaptığı ikonik Tropical Forest with Monkeys yağlı boyalarını bulmak mümkün. Sisteme kayıt olarak, bu çevrimiçi koleksiyonda kendi kürasyonunuzu oluşturabilir, özel notlar ekleyerek her bir eseri istediğiniz şekilde açıklayabilirsiniz.

80 yılı aşkın deneyimi ile The National Gallery of Art, şimdi size çok daha yakın, tadını çıkarın!