Google Arts and Culture, Botticelli, Venus'ün Doğuşu

Google’ın hayatımızdaki yeri tartışılmaz! Ama hazır olun, şimdi size yeni tutkunuzdan bahsedeceğiz: Google Arts and Culture!

İnsanlığın varoluşundan beri süregelen sanat tutkusu; insanlara, çevremize, dünyaya bakışımızı değiştirmiştir. Peki sanata bakışınızın değişeceğini hiç düşünmüş müydünüz? Artık pek çok platform bireylerin hem eser ortaya çıkarmasını hem de eserlere ulaşmasını kolaylaştırıyor. Bunlardan bir tanesi de Google’ın yeni projesi: Google Arts and Culture.

Sistemin oluşturulmasını destekleyen 3 farklı deney de birbirinden dikkat çekici.

Bu araştırmanın çıkış noktası X Degrees of Separation. Bu teori, iki birey arasında 6 adımda ilişki kurulabileceğine dayanıyor. Nüfus arttıkça bireylerin birbirine bağlanması kolaylaşır mı zorlaşır mı ayrı bir tartışma konusu olmakla beraber asıl etkileyen faktör her gerçeklikte olduğu gibi burada da teknoloji. Teknoloji ve iletişim geliştikçe insanlar birbirlerine daha kolay ulaşıyor, daha kolay bağlantı kuruluyor. Buradan yola çıkıldığında 6 Degrees of Seperation teknolojisi sayesinde iki eser arasında 6 adımda bağlantı kurulabileceğini bizlere kanıtlıyor. Yani, iki ayrı eser düşünün birbiriyle tamamen alakasız olsun, yine de bir bağlantıları çıkabilir.

Google her sorumuzun cevabını bulmakta nasıl uçsuz bucaksız bir kaynak sunuyorsa, Arts and Culture platformu da sanat alanında aynı amaçla ilerliyor. Aramalarınızı hangi kritere göre yaparsanız yapın, önünüzde tahmin edemeyeceğiniz kadar çok seçenek, inanmakta kimi zaman güçlük çekeceğiniz bağlantılar ve ayrıntılarla çıkıyor.

Peki bunlar günümüze nasıl geliyor? Yapay zeka ile. Yaratıcılığı körükleyen faktörün ne olduğu herkese göre değişir ama bir gerçek var ki “yapay zeka” bunu herkes için ulaşılabilir hale getiriyor. Yarattığı algoritmalarla her türlü veriye ulaşmak akla hayale sığmayacak kadar olanaklı ve gitgide gelişiyor.

İlk kez, Digi.logue Summit’te Damien Henry’den dinlediğimiz bu platformu, kendisinin sözleriyle tanımlamak en doğrusu; “Farkettik ki, sanat yapıtları arasında insanlar sadece Picasso, Van Gogh gibi aşina olduklarını arayacaklar. Bizim amacımız insanların bilmediklerini keşfetme imkanı sunmak.” Özetle, sanat tarihinde ufak bir yolculuğu davetlisiniz!

Projeyi keşfetmek için tıklayın.