“Sanal” ve “gerçeklik” zıt kavramlar olsa da, hayatımızda yavaş yavaş yer edinmeye başlamış bir teknoloji. Oyun ve eğlence amaçlı sanal gerçeklik deneyimleri dışında dışında mimari amaçlarla da insanlara kaliteli, üst düzey gerçeklik hissi uyandıran teknoloji, Bu defa Birdman ve Revenant filmlerinin Oscar ödüllü yönetmeni Alejandro G. Iñárritu’nun Carne y Arena isimli eseri ile bizleri göçmen ve mültecilerin zorlu ve konfor alanımızın dışında olan hayatlarına konuk ediyor.

Carne y Arena adlı sanatsal yerleştirmede Alejandro G. Iñárritu, göçmen ve mültecilerin yaşadığı sorunlardan kaynaklanan rahatsızlıklarını bizlerle paylaşırken hem duygusal hem fiziksel dünyalarıyla bir bağ kurmamızı sağlıyor.

Amacı insanlara göçmen ve mülteci hayatlarının zorluklarını olabildiğince deneyimletmek olan yönetmen, gerçek göçmen hikayelerini, sergisinde olduğu gibi kumlaşmış zemin tortusu gibi yüzümüze çarpıyor. Gözümüze taktığımız sanal gerçeklik gözlüğü, bizlere o kişilerin gözünden hayatlarının bir kısmını deneyimleme imkanı sunuyor.

Oscar ödüllü yönetmen Alejandro G. Iñárritu, başarısını bu sene tekrar Cannes Film Festivali’nde yapılan sanal gerçeklik gösterimi ile kutluyor. Akademi Ödüllerinde “En İyi Sanal Geçeklik Filmi” Oscar’ını da kazanıyor.