British Council tarafından Sao Paolo, Mexico City ve Bogota’da gerçekleştirilen AltCity Projesi, Digi.logue iş birliğiyle şimdi İstanbul’da!

AltCity İstanbul, dijital sanatları odağına alarak; Türkiye’deki sanatçıların üretme becerilerini ve bu konudaki iş birliği potansiyellerini arttırmayı amaçlıyor. Kolektif eğitim süreci kapsamında; alanın öncü isimleri, seçilen katılımcılara özel ve halka açık programlarla teknoloji odaklı düşünme ve üretim süreçlerini destekleyen bir dizi panel, konuşma ve eğitim programı gerçekleştirecek. AltCity İstanbul’un yapımcılığını Salford Quays merkezli dijital sanat programcıları Quays Culture, sanatsal yönetimini ise özellikle ışık sanatlarında uzmanlaşan Birleşik Krallık merkezli dijital sanat grubu Squidsoup üstleniyor.

23 Ekim – 5 Kasım tarihleri arasında Zorlu PSM Sky Lounge’ta yürütülecek program kapsamında; 24 Ekim Salı günü saat 19:00’da Squidsoup bünyesinde çalışmalarını yürüten Sanatçı, Tasarımcı ve Araştırmacı Anthony Rowe ve Liam Birtles, Quays Culture Dijatal Sanatlar Program Yönetecisi Lucy Dusgate ve Digi.logue Artistic Direktörü Lalin Akalın katılımıyla “Dijital Sanatlara Erişim” başlıklı bir konuşma gerçekleştirecek. Birleşik Krallık ve Türkiye’de dijital sanatın kültür sektörü üzerine olan etkisini irdeleneceği dışarıya açık konuşmayı, British Council Türkiye Facebook hesabı üzerinden canlı yayın ile takip etmek de mümkün.

Programın da temelini oluşturan “Dijital ve İnteraktif Medya Deneyimleri Nasıl Yaratılır? ” konusu, 1 Kasım Çarşamba günü saat 19:00‘da Anthony Rowe, tarafından gerçekleştirilecek dışarıya açık bir konuşma ile irdelenirken; sanat ve teknolojinin birlikteliği üzerine yeni olanaklar yaratmak isteyen herkesin zihnindeki soru işaretlerine yeni cevaplar üretilecek.

British Council tarafından dünya çapında çeşitli şehirlerde yerel sanatçıları bir araya getirerek, yaratıcı teknolojilerin kullanımı üzerine yeni yöntemler tasarlamayı, şehrin dokusu ve insanları üzerinden interaktif bir dijital sanat projeleri üretmeyi hedefleyen program çatısı altında gerçekleşecek birçok paralel etkinlik ve söyleşi ile sanat ve teknoloji üzerine yeni deneyimler kazanırmayı hedefleyen program kapsamında Residency sürecine katılan 12 katılımcı; iki hafta boyunca sürecek atölye çalışmasında dijital dünyanın sanat üzerindeki imkanlarını keşfedecek. Yaratıcı bir sanat üretimi süreci deneyimleyecek katılımcıların 2 hafta’lık eğitim süreci sonunda ortaya çıkardığı eserler, Zorlu Performans Sanatları Merkezi’nde yer alan Digi.logue Space’te aynı isimli bir sergi ile gösterimde olacak.

Dinamik programı ile AltCity İstanbul; şehir, sanat ve teknoloji ilişkisini yeniden değerlendireceğiniz deneyimler sunuyor.

 

Konuşmacılar

 

 

Katılımcılar