Araştırmacı. Reklamcılık kariyerinde sonra, Tophane 311Artworks’ün etkinlik ve sergi organizatörlüğü görevlerini üstlendi. 2016 senesinden beri otonom araçlar ve makineler temelli yapay zeka konularında çalışmalar yapıyor. İstanbul’da yaşıyor.

 

ESER METNİ

Two PHDs Talking to Each Other

İnsanların bilgisayar aracılığıyla yaptığı araştırmaların bilgisayar tarafından sohbet haline getirilmesi. Sohbet haline getirilen, günümüzden geçmişe doğru sıralanmış 5000 tane araştırma yazısı. Araştırma yazıları arxiv.com’dan alınmıştır ve “Computer Science – Computer Vision and Pattern Recognition”, “Computer Science – Artificial Intelligence”, “Computer Science – Learning”, “Computer Science – Computation and Language”, “Computer Science – Neural and Evolutionary Computing”, “Statistics – Machine Learning” konularını kapsamaktadır. Derlenen araştırma yazılarından, otomatik olarak soru – cevap üretilmiş ve hafif şekilde düzenlenmiştir.
Arxiv sitesinden “Computer Science – Computer Vision and Pattern Recognition”, “Computer Science – Artificial Intelligence”, “Computer Science – Learning”, “Computer Science – Computation and Language”, “Computer Science – Neural and Evolutionary Computing”, “Statistics – Machine Learning” konu başlıklarında son 5000 adet araştırma yazısının metinleri alınır. Bu metinlerin özetleri ve metin gövdeleri bir veri tabanına kaydedilir.
Kaydedilen metinlerden bu iş için özel geliştirilen bir “tekrarlayan sinir ağı” (Recurrent Neural Network) tarafından soru ve cevaplar üretilir. Bu soru ve cevaplara eşlik edecek bazı konuşma kalıpları tanımlanır. İki adet Chat bot bu veriler sonucunda birbiriyle sohbet etmeye başlar.

 

Pencere

Gelecek olgusu bugünden zamana açtığımız bir pencere. Uzaktan bakıldığında pencereden görülen olağan, durağan bir tablo gibi gözükse de, pencereden kafamızı soktuğumuzda, herkesin gördüğü – dikkat ettiği kısım farklı olacaktır. Pencereden kafasını uzatan kişinin zihni geleceğe ziyaret gerçekleştirebilmiş olsa bile, bedeni bugünde, şu anda kalmaya devam eder.

Webcam’den alınan görüntüler koşullu rakip ağları kullanarak, görüntü-görüntü çevirisi (image-to-image translation using conditional adversarial networks) sayesinde işe bakan kişinin görüntüsünde değişiklikler yapmaktadır.  Fütüristtik distopya filmlerindeki karakterlerin görüntülerinden hazırlanan görüntü-görüntü çevirisi, gerçek zamanlı olarak gelen görseli deforme ederek, sizi insanlar tarafından hayal edilen gelecekteki bir karaktere dönüştürmeyi vaat ediyor.

 

1. İnsan, teknolojinin tanrısı mı? Ya da biz her şey kendi kontrolümüzde zannederken, roller değişiyor mu? 

Değişen herhangi bir şey yok. Yaratan, yarattığı şeyin tanrısıdır. Fakat zaman içerisinde insanlar arasındaki bilgi ve kabiliyet açığı arttıkça, bazı insanlar teknolojinin tanrısı olarak kalmaya devam edecek, bazı insanların hayatı ise teknoloji tarafından yönlendirilecek. Şu anda bir Post – Truth çağında yaşıyoruz. Nesnel hakikatlerin belirli bir konu üzerinde kamuoyunu belirlemede duygulardan ve kişisel kanaatlerden daha az etkili olması durumu deniyor buna. Yani insanların duygularını ve kanaatlerini yönlendirebilirseniz, her şeyi gerçek gibi gösterebilirsiniz. Aramızda tüm hayatlarını Instagram ve Facebook’tan gördükleriyle, bazı uygulamaların önerdiği etkinliklere giderek geçiren insanlar var. Başkalarının bizim adımıza karar vermesine izin verdiğimiz zaman, doğal olarak da benliğimizin köleleştirilmesi kaçınılmaz oluyor.

 

2. Robot haklarından bahsettiğimiz bir devirde, insan haklarını koruyabiliyor muyuz?

Bu oldukça “yüklü” bir soru. Robot haklarıyla bahsedilen şey, robotların veya yapay zekanın yanlış bir şey yaptığında sorumlunun kim olacağıyla alakalı. Bir otonom aracın kaza yaptığında kimin sorumlu olacağı. Sonuçta her şey insan için ve insan haklarının korunmasıyla alakalı. İnsan haklarını değişik toplumlar, değişik derecelerde koruyabiliyor, çünkü tamamen toplum bilinci ile alakalı bir konu bu. Bazı ülkeler çok ileride, bazı ülkelerin ise gideceği çok yol var.

 

3. Bilim kurgu filmlerinde gördüğümüz her şeyin yavaş yavaş realize olduğu bir dünyadayız. Gerçeğe dönüşmesini heyecanla beklediğiniz bir bilim kurgu senaryosu?

Dış dünyayla çok ilgiliyiz ve değer verdiğimiz çoğu teknolojik gelişme dış dünya ile alakalı. Zamanla vücudumuzun içinde ciddi teknolojik gelişmeler olacağını düşünüyorum. Şu anda hasta olduğumuzu ancak doktora gittiğimizde öğrenebiliyoruz. İnsan-makine arabirimlerinin oldukça popüler olacağını ve azamî ömrün ciddi bir şekilde artacağını öngörüyorum.