Avrupa’nın en ünlü müzik ve multimedya sanatları festivallerinden olan Sónar’ın İstanbul serüveninden sonra dört gözle beklediğimiz Barselona ayağı, 15 – 17 Haziran tarihleri arasında düzenleniyor.

Ana odağı müzik olan ama müziğin çevresine yeni medya, dijital sanatlar ve teknoloji dünyasındaki gelişmeleri koyan Sónar festivalinin Barselona ayağı için geri sayım başladı. Digi.logue co-sponsorluğunda 24-25 Mart 2017 tarihlerinde Türkiye’de ilk kez Zorlu Performans Sanatları Merkezi’nde düzenlenen Sónar İstanbul’un anıları hala zihnimizdeyken Barselona için hazırlıklarımız başladı.

Üç gün süren ve yaklaşık 120 bin ziyaretçiyi ağırlayan Sónar Barselona’da bu yıl 75’ten fazla DJ, müzisyen ve grup sahne alıyor. Festivalin line-up’ında Andy Stott, Moderat, Nina Kraviz, Nicolas Jaar, Damien Lazarus ve Nonotak gibi isimler yer alıyor.

Festival kapsamında gerçekleştirilen bir başka etkinlik ise Sónar + D. Ortak bir temayla birlikte bir dizi etkinliği bir araya getiren uluslararası konferans olan Sónar + D, yaratıcılık ve teknoloji arasındaki ilişki ve katılan kültür endüstrilerinin dijital dönüşümünü ele alıyor. Konferans, gelecekteki yaratıcı deneyimleri şekillendirecek girişim ve araçları sunmak için girişimciler, sanatçılar, şirketler ve araştırmacılar gibi dünya çapında uzmanları bir araya getiriyor.

Sónar+D 2017 programına göz attığımızda en çok dikkat çeken şey ise Björk’e ayrılan etkinlikler. Konferans kapsamında özel bir konuşma gerçekleştirecek olan sanatçı, SonarHall’da 4 saat süren bir DJ seti çalacak. Ayrıca sanatçının “Björk Digital” adlı sanal gerçeklik sergisinin yine Sónar+D kapsamında 14 Haziran’da Barcelona’s Contemporary Culture Centre (CCCB)’da açılışı gerçekleştirilecek.