Charm Music işbirliği ve Digi.logue co-sponsorluğunda düzenlenen Sónar Istanbul, müzik, yaratıcılık ve teknolojiyi buluşturan benzersiz bir festival deneyimi ile ilk kez Zorlu Performans Sanatları Merkezi’nde gerçekleşti.

Haftasonunda dikkatleri üzerine çeken Sónar Istanbul, iki gün boyunca  yaklaşık 10.000 kişiye ses, ışık, müzik ve yaratıcılığın bir araya geldiği çok katmanlı bir program sundu. Elektronik müziğin önemli isimlerinin performanslarının yanı sıra gelecek görüşlü konuşmalara, inovatif workshop’lara ve sorgulayıcı sergilere yer veren, Digi.logue sponsorluğunda gerçekleşen Sónar+D bölümüyle ilgi çeken Sónar Istanbul, müziği, yaratıcılığı ve teknoloiyi odağına aldı.

Sónar +D kapsamında 24 Mart Cuma akşamı gerçekleşen görsel-işitsel gösterilerde NONOTAK, Cem+Rg Modular Live visuals by NOS ve Atay İlgün’ün Aesthetic Animism’i dikkat çekerken, Sónar Istanbul kapsamında 3 ayrı sahnede daha gerçekleşen gösterilerden Weval, HVOB, Kode9, Roisin Murphy ve Nina Kraviz’in sahne performansları büyük beğeni topladı.

25 Mart Cumartesi gününe Sónar+D kapsamında gün boyu devam eden workshoplar ve konuşmalar ile başlayan Sónar Istanbul, “Genç Girişimciliği Geliştirmek”, “Müziğin Günümüzdeki Tüketimi ve Ötesi”, “Kültürel Yaratıcılık” ve “Türk Deneysel Müzik Antolojisi” gibi ufuk açan konuşmalara ev sahipliği yaptı. Ouchhh ve AudioFil işbirliğinde yapılan Data Performance ise Zorlu PSM’de yer alan LED ekranda tüm  Sónar katılımcılarını etkisi altına aldı. PSM’nin her katından izlenebilen gösteri, özgün bir görsel-işitsel deneyimi de beraberinde getirdi.

Bir başka akıllara kazınan gösteri ise Sónar + D kapsamında gerçekleşen ünlü Japon sanatçı Ryoji Ikeda’nın Supercodex projesiydi. Festivalin diğer sahnelerinde ise Floating Points, Nosaj Thing ve Tim Hecker’ın gösterileri de katılımcılara akıllara kazanan bir deneyim kazandırdı. Festivalin en heyecanla beklenen ismi, deneysel müziğini multimedya şovları ile birleştiren Moderat ise beklentileri boşa çıkarmayarak herkesi bir kez daha büyüsüne kaptırmayı başardı.

İlk senesinde İstanbullu takipçilerinden büyük beğeni gören Sónar, teknoloji, müzik ve sanatın keşimi noktasında, yeni deneyim alanlarına olanak sağladı. Ve bir sonraki senenin heyecanına kapılan birçok izleyiciyi geride bıraktı.