Digital Revolution

Bugüne kadar Türkiye’de gerçekleşen en kapsamlı teknoloji sergisi olma özelliği taşıyan, Zorlu Holding ana sponsorluğunda ve Vestel’in desteğiyle Zorlu PSM’de gerçekleştirilen, Digital Revolution, Türkiye’nin dijital dönüşüm hikayesinde yeni bir başlangıcı da imkan sağladı. Bu sergi kapsamında, dijital dünyayı farklı disiplinler ışığında kullanan konuşmacılarla gerçekleştiren “Digi.logue Paneli” aynı isimli platformun da ilk etkinliğiydi. Bugün, yıllık panel serisi geleneğini bir adım öteye taşıyarak sene boyunca, interaktif bir dünya yaratmayı hedefleyen Digi.logue, 6 Mayıs 2016 tarihinde, dijital sanat alanında eserler sunan dünyanın en önemli sanatçılarını Zorlu Performans Sanatları Merkezi’nde bir araya getirdi.

Digi.logue, dijital sanat meraklıları, teknoloji tutkunları ve inovasyonu bir yaşam biçimi olarak benimsemiş insanlara ilham verecek ve hayallerine hayat vermeleri için onları cesaretlendirecek yeni bir dünya vaadi ile çıktığı bu yolda, dijital dönüşümün; sanat, mimari ve moda ile etkileşime girdiğinde nasıl yenilikçi ve yaratıcı bir hale gelebildiğini, bizzat bu alanda eserler ortaya koyan sanatçılarla anlattı. Zorlu PSM ve Zorlu Holding ev sahipliğinde gerçekleştirilen Digi.logue Paneli Digital Revolution’da; iki bölümde izleyicisi ile buluştu. Panelin ilk bölümünde; teknolojiyi modaya ve podyumlara taşıyan, giyilebilir teknoloji tasarımcısı, araştırmacı ve küratör Birce Özkan, “Microsoft Research” ve “Research at Google” gibi bir çok ödüle sahip yeni medya sanatçısı ve araştırmacı Refik Anadol, NASA’nın düzenlediği ‘Mars Kolonisi’ isimli mimari yarışmada dereceye giren başarılı mimar, sanatçı ve araştırmacı Güvenç Özel, örgü, nakış gibi geleneksel tekstil yöntemlerini kullanarak giyilebilir teknolojik sanat eserlerine imza atan mimar, sanatçı, araştırmacı ve eğitmen Ebru Kurbak gibi dijital alanda ülkemizi yurtdışında başarı ile temsil eden isimler ve protein moleküllerinin büyülü dünyasını metal ve camdan heykellerle bir sanata dönüştüren Michael Tyka, deneysel mimarinin başarılı temsilcilerinden Theodore Spyropoulos, kariyer hikayeleri ve eserleriyle katılımcılara yeni dünya düzenine dair ip uçları verdi. Panelin ikinci bölümünde ise Hürriyet İcra Kurulu Başkanı Çağlar Göğüş, Digiturk IT Genel Müdür Yardımcısı Hatice Memigüven ve Sony Pictures’ın başarılı animasyon direktörü Coşku Turhan’ın da aralarında yer aldığı Türkiye’nin dijital alandaki en önemli isimleri, dijital dönüşümü ve uygulama alanlarını değerlendirdi.

Yeni Medyanın Sıra Dışı Temsilcisi: Refik Anadol

Dijital sanata ilgi duyan birçok insanın yakından tanıdığı Refik Anadol, UCLA’nın Tasarım Medya Sanatları bölümünde öğretim görevlisi. “Microsoft Research” ve “Research at Google” gibi bir çok ödüle sahip olan yeni medya sanatçısı ve araştırmacı olan Refik Anadol, canlı görsel/işitsel performans ve sürükleyici mimari enstelasyonlar alanlarında dünyanın her yerinde çalışmalar yapıyor ve kendisini “Yeni Medya Sanatçısı” olarak tanımlıyor. Anadol, eserlerinde, özellikle, seyirci ile ortam arasında ezber bozan ilişkiler kurmak için sanat ve teknolojiyi daha önce hiç görülmemiş biçimlerde kullanarak dijital ve fiziksel dünyaların melez alanlarını inceliyor. Anadol, aralarında Walt Disney Konser Salonu’nda Los Angeles Filarmoni (Amerika Birleşik Devletleri), Hammer Sanat Müzesi (Amerika Birleşik Devletleri) ve Uluslararası Dijital Sanatlar Bienali Montreal (Kanada) gibi çalışmaların da bulunduğu mekana özel yaptığı görsel/işitsel enstelasyonları ile dikkat çekiyor.

NASA’nın Seçtiği Türk: Güvenç Özel

NASA’nın düzenlediği ‘Mars Kolonisi’ isimli mimari yarışmada dereceye giren başarılı mimar, sanatçı ve araştırmacı Güvenç Özel, aralarında İstanbul Tasarım Bianeli’nin de olduğu birçok etkinlikte eserleri ile yer aldı. Sanatı teknolojik inovasyon yapmak için bir platform olarak kullanan Güvenç Özel; bir mimar, sanatçı ve araştırmacı olmasının yanı sıra UCLA Mimarlık Fakültesi IDEAS Master programının teknoloji yöneticisi direktörü ve Los Angeles’da disiplinler arası tasarım şirketi Ozel Office’nin de sahibi. Dijital teknolojileri binalara uyarlama konusunda bir uzman olan Özel, interaktif mimari ve interaktif mekanlar yaratmakonusunda yenilikçi bir çok fikre sahip. Özel’in uzun dönemli hedefi, insanların belirli sensorlar aracılığıyla binalarla iletişime geçebileceği, insanların değil mekânların ihtiyaca göre hareket ettiği bir mimari…

Tekstilin Deneysel İsmi: Ebru Kurbak

Örgü, nakış gibi geleneksel tekstil yöntemlerini kullanarak giyilebilir teknolojik sanat eserlerine imza atan mimar, sanatçı, araştırmacı ve eğitmen Ebru Kurbak, araştırmacı ve eğitmen. Eserlerinde sık sık tekstil tekniklerini ve malzemelerini kullanan Kurbak, şu sıralar “Stitching Worlds” (Dünyalar Örmek) adında bir proje yürütüyor. Avusturya Bilim Fonu’ndan kendisinin aldığı fon ile başlattığı uluslararası sanatsal projeyi, Viyana Uygulamalı Sanatlar Üniversitesi’nde ekibiyle birlikte yürütüyor. “Stitching Worlds” (Dünyalar Örmek) ile yine tekstil malzemeleri ve tekstil tekniklerini kullanarak 8 bit bir bilgisayar üretmek için çalışıyor. Kurbak’ın birkaç yıl önce de tasarladığı “The Knitted Radio” eseri ile de örgüyle bir radyo vericisi üretilebileceğini ispatlamıştı.

Giyilebilir Teknolojiyi Podyuma Taşıyan: Birce Özkan

Teknolojiyi modaya ve podyumlara taşıyan, giyilebilir teknoloji tasarımcısı, araştırmacı ve küratör Birce Özkan’ın; elektronik pusula ve üzerine yüklenen uygulama ile kullanıcısını yönlendiren ‘pusula ceket”, yaşayan organizmalar gibi çevreyi algılama yeteneğine sahip “yapraklarını döken elbise”, “üzerinde kelebekler uçuşan etek”, “mekana ve harekete göre kendini değiştiren kıyafet” gibi birbirinden fantastik tasarımları bulunuyor. Koç Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü’nden mezun olan Birce Özkan, Parsons Tasarım Okulu’nda Tasarım ve Teknoloji yüksek lisans eğitimi alarak bugün sıra dışı bir alanda ilerliyor. Özkan, henüz 27 yaşında olmasına rağmen Parsons’ta öğretim üyesi olarak “Interaktif Kıyafetler” ile ilgili dersler de veriyor.

Protein moleküllerinden İlham Alan Sanatçı: Michael Tyka

Michael Tyka, uzun süre protein moleküllerinin yapısı ve dinamikleri üzerinde araştırmalar yapmış bir araştırma görevlisi. 2009’da heykel ve sanat alanına ilgi duymaya başlayan Tyka, protein katlanmasına ilişkin heykeller yapıyor ve bu büyüleyici moleküller hakkında daha fazlasını öğrenmek isteyen kişilere ilham vermek istiyor. Tyka, Seattle’da paylaşımlı bir sanat stüdyosu olan ALTSpace’nin de kurucuları arasında yer alıyor. Yaratıcı insanların bir araya geldikleri bu paylaşımlı atölyede; eğitim ve deneyimlemenin yanı sıra sanatçılar eserlerini ve fikirlerini de paylaşabilecekleri bir ortam ve hatta evlerine sığmayacak büyük eserleri için alan da bulabiliyorlar. Tyka ayrıca Google da Connectomics (beyindeki sinir kavşaklarını inceleyen bilim dalı) adlı bir proje için bilgisayar simülasyonu yazılımları hazırlıyor. Yapay sinir ağları üzerine sanatsal çalışmalar yürütüyor.

Deneysel Mimarinin Başarılı Temsilcisi: Theodore Spyropoulos

Mimarinin başarılı temsilcisi Theodore Spyropoulos, Londra’daki dünyaca ünlü Mimarlık Birliği’nin Dizayn Araştırma Laboratuvarı’nın Direktörü. Spyropoulos, aynı zamanda deneysel mimarlık ve tasarım stüdyosu Minimaforms’un da kurucularından. aha önce M.I.T’de İlerli Görsel Araştırmalar Merkezi’nde Ziyaretçi Araştırma Görevlisi olarak çalışan Spyropoulos, Mimarlık Birliği’nin Yeni Medya ve Bilgi Araştırma Girişimi’nin kurucu ortaklarından. UPENN, College of Art Innovation Design Engineering Department ve Innsbruck Universitesi’nde ders veren Spyropoulos, 2002’den bu yanan deneysel mimari ve tasarım çalışmaları yapıyor.